Zmarł Harley Race

Christian Jensen (Kcramsib)
Newsów: 66

Smutne wiadomości nadeszły ze Stanów Zjednoczonych: po krótkiej chorobie w wieku 76 lat zmarł Harley Race - amerykański wrestler, jeden z najbardziej cenionych zawodników lat 70. i 80., ośmiokrotny posiadacz pasa NWA World Heavyweight Championship.

Uczeń legendarnego polskiego zapaśnika, Jana Cyganowicza, w ringu zadebiutował w wieku zaledwie 17 lat, w 1960 roku. Szczyt jego kariery przypadł na lata 70. minionego stulecia: w 1973 r., pokonawszy w kontrowersyjnych okolicznościach Dory'ego Funka Jr.a, został dziewiątym w historii posiadaczem pasa NWA World Heavyweight Championship. Trofeum to dzierżył, z przerwami, przez większą część dekady rywalizując z takimi zawodnikami jak Jack Brisco, Dusty Rhodes czy Ric Flair. Zdobył w tym czasie również szereg mistrzostw terytorialnych.


Po rozstaniu z NWA pracował, w latach 1986-1989, w World Wrestling Federation. Jego największym sukcesem w trakcie pobytu w federacji McMahona było zwycięstwo w drugiej edycji turnieju "King of the Ring". Karierę ringową zakończył ostatecznie, w wyniku kontuzji, w 1991 r., pozostał jednak w biznesie - przez kilka lat pełnił rolę managera oraz (niemal do końca życia) bookera.

Pracując zarówno jako heel, jak i babyface, wyrobił sobie opinię jednego z najlepszych zawodników swojej generacji. Jego naturalna siła oraz brutalny, stiffowy styl zapewniły mu zasłużoną opinię "jednego z najtwardszych ludzi w biznesie". Jednocześnie jednak, co wcale nie stanowiło w tamtych czasach reguły, uchodził za osobę nienadużywającą swojej pozycji - zawsze służył pomocom młodszym zawodnikom, wielokrotnie też pełnił rolę lidera szatni stanowiącego łącznik między zawodnikami a promotorami.

Osiągnięcia ringowe nie szły, niestety, w parze z sukcesami w życiu prywatnym. W dzieciństwie chorował na polio, w 1960 r. brał udział w tragicznym wypadku, w wyniku którego niemal stracił nogę - jego ciężarna żona (poślubiona zaledwie miesiąc wcześniej) zginęła na miejscu. Dwa kolejne małżeństwa zakończyły się rozwodami, dopiero czwarte okazało się szczęśliwe - do czasu śmierci żony w 2009 r.

W uznaniu swoich zasług znalazł się w praktycznie każdej liczącej się w świecie wreslingu hali sław: WWE Hall of Fame (2004), NWA Hall of Fame (2005), Professional Wrestling Hall of Fame (dwukrotnie, w 2004 i 2017), WCW Hall of Fame (1994) oraz Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame (1996).

Redakcja Wrestling.pl składa kondolencje rodzinie zmarłego.

Komentarze (0)

Skomentuj newsa

: : (opcjonalnie) :

Reklama

Sondy

Obecnie najważniejsza walka WM 35 to? Brock Lesnar vs. Seth Rollins
Ronda Rousey vs. Becky Lynch vs. Charlotte Flair
Triple H vs. Batista

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcję portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy