Scena Indys w Meksyku

Scena Indys w MeksykuW tym artykule krótko omówię scenę niezależną w Meksyku. Gdy słyszy się Meksyk to ma się na względzie CMLL czy AAA, ale Meksyk ma do zaoferowania o wiele więcej.
Na początek nieco historii, w zasadzie o scenie tzw: niezależnej w Meksyku , można mówić od lat 40-stych, jednak wszystko to były malutkie miasteczkowe promocje, nie liczące się i nie zauważalne po za małą lokalną społeczność.
Hegemonia CMLL w tv trwała aż do początku lat 80-tych. W latach 70-tych powstaje UWA - była ona pierwszą promocja po za CMLL która zyskała dużą popularność i szybko też przedostała się do tv.

W Meksyku wówczas walczyła legenda NWA- Lou Thesz, który stał się obok Mil Mascarasa, Caneka, czołową gwiazdą w tej promocji Zwerbował ich, odchodząc z CMLL Francisco Flores, jeden z bookerów który pokłócił się z zarządem.
Szybko tez zaczęli współpracę z Japonią co owocowało występami m. in. Antonio Inokiego.
Późniejszą gwiazdą był Dos Caras, a przez promocje przewinęły się też gwiazdy z poza Meksyku, takie jak Andre the Giant, Big Van Vader czy Kokina znany w WWF jako Yokozuna.
Promocja była ważną częścią w tamtych latach, nie przetrwała jednak do dzisiaj, choć pasy nadal są w użyciu i raz na jakiś czas, robione są pamięciowe gale.
W latach 80-tych, powstaje WWA (World Wrestling Association), kolejna znana promocja indys w tamtym czasie, która dość często organizowała gale w Los Angeles i współpracowała z promocjami indys z USA.
Tam też występowało sporo gwiazd, znanych również z UWA i tak jak UWA, ta promocja obecnie w zasadzie nie istnieje, choć czasem są organizowane gale, a pasy są nadal w użyciu i krążą po różnych promocjach.
Coraz większe zaczęło być zainteresowanie, małymi ciekawymi promocjami, które często oferowały cos więcej niż czysty styl lucha, ale też sporo hardcoru czy wzorowanie sie na wrestlingu z USA.
Lata 90-te to rozkwit promocji indys, po tym jak nowa federacja AAA, odniosła wielki sukces stając się szybko 2 promocją w Meksyku i zyskując status mainstreamu.
Te ciekawsze po krótce opisze.
AULL ( Alianza Universal De Lucha Libre) powstała z odnóż UWA. Stworzył ją jeden z promotorów Hector Guzman.
Za powstanie datuje się rok 1990, gdy nazwa AULL, stała się samodzielną promocją.
Wczesniej Alianza Latinoamericana de Lucha Libre - bo tak nazywał sie jeden z krótko istniejacych pasów i grupa w UWA.
Lata 90-te to próba przedostania sie AULL, do szerszego grona, korzystanie z pasów innych promocji, nauka młodych luchadorów w zasadzie od paru lat więcej się słyszało o AULL, gdy wreszcie zaistniała w tv. Pokazuje ona głownie juniorów, młodych zawodników i walki lighheavy.
Obecnie to wciąż malutka promocja, znajdująca się w miasteczku Tlalnepantla, gdzie w Arena Lopez Mateos organizuje swoje gale.
Wśród głównych gwiazd w roku 2011, można wymienić: Sepulturero, Sadico, Juventu Guerrera.
IWRG (International Wrestling Revolution Group) można śmiało powiedzieć że to trzecia promocja w Meksyku , po CMLL i AAA.
Mają swoje gale od dawna w tv i organizują sporo turnieji. Federację założył Adolfo Moreno, po jego śmierci interes przejęli synowie.
Adolfo był byłym wrestlerem, walczył w EMLL ( CMLL), gdy odchodził na emeryturę, otworzył własną szkółkę i promocje; nawet nie przypuszczał że stanie się ona tak popularna.
Swój start IWRG rozpoczęło w 1996r. na początku zwykłe lucha, później przez jakis czas sporo hardcoru, aż doszli do stylu obecnego czyli wysoki nacisk na techniczny wrestling.
Przez krótką chwile w promocji była nawet dywizja kobiet.
Występuje tu sporo grup, promocja często współpracuje z innymi federacjami indys, jak również z mainstream, była juz współpraca z CMLL, a niedawno długa z AAA.
Swoje gale organizuje w Naucalpan, jednymi z gwiazd są : Avisman, Dr Celebro, Abismo Negro, grupa Officiales czy Fantasma de la Opera.
Toryumon Mexico to promocja kooperacyjna z Japonią, założona w 1997r przez Ultimo Dragona, nadal organizuje gale ale rzadko; korzysta z zawodników z innych promocji, również tych z mainstreamu.
PROLLM promocja oprócz tego że skupia często starych weteranów, daje też walki bardzo młodych początkujących luchadorów, często organizuje gale na ulicach, w centrach handlowych, powstała pod koniec lat 90-tych.
PYCV ( Promociones Yucatecas Camara Vazquéz) powstała w 2003, podobna nieco do PROLLM, tyle że ma własna szkółkę i głównie walczą adepci.
LLF ( Lucha Libre Femenil) jedyna znana promocja kobieca , występują tam też kobiety z CMLL czy AAA; powstała w 2000r.
Prezentuje bardzo wysoki poziom, niestety z dostępem do gal trudno, choć w Meksyku promocja jest w tv. Znajdują się w Monterrey, ale występy mają w całym kraju.
FILL (Federación Internacional de Lucha Libre) również promocja ma już parę lat, ich hala jest Arena Coliseo, często występuje tam mix zawodników z różnych federacji, mają swój krótki program tv, ale nastawieni są głównie na gale mix a nie na właściwą federacje.
Promo Azteca kolejna tego typu promocja, założona w 1995r. przez Fuerza Guerrera, który odłączył się od AAA.
Super X Grand Prix Championship Wrestling założona przez Juventuda Guerrero, który tam obecnie występuje i szkoli młodych adeptów. Nastawiona głównie na szkółkę i pokazywanie swoich uczniów na krótkich galach.
XLAW (Xtreme Latin American Wrestling) pierwsza znana promocja , która przeniosła styl ultraviolent na grunt Meksykański. Powstała w 2001r. założona przez Ernesto Ocampo. W dobrych latach zamknięta została raz w 2005 później reaktywowana po czym znów zamknięta, na szczęście od 2 lat znów istnieje, ale jest już cieniem tego co kiedyś.
NGX ( Nueva Generacion Xtrema) promocja również nastawiona głównie na hardcore, powstała w 2002, ale od jakiegoś czasu na skraju bankructwa, już tylko okazjonalne gale.


Z nowych promocji, które niedawno powstały a dobrze rokują, można wymienić:
PdM (Perros del Mal) założona przez Perro Aguayo Jr., kiedy ten opuścił wraz z większa częścią swojej grupy CMLL i nazwą swojej stajni nazwał nowa promocje. Poprzez współprace z AAA, przejęli oni od nich pas, najstarszy w Meksyku, czyli Mexican Heavy. Federacja nastawiona na współprace z innymi promocjami u siebie pokazuje młodych zawodników oraz sporo hardcoru, dobry poziom i przedostanie się do tv, to niewątpliwie sukces.
DTU (Desastre Total Ultraviolento), przejęli luke po XLAW, pokazują ultaviolent jak i normalne lucha. Bazują głównie na zawodnikach z innych promocjii. Powstała promocja w 2007, przez Crazy Boya, któremu widocznie brakowało hardcoru.
IWL ( International Wrestling League) powstała w 2010, a juz bardzo ciekawie zapowiadająca się promocja, występ miało już tam sporo gwiazd, również z USA. Szybko też stworzyła własne pasy, po ciekawych turniejach, wysoki poziom, może to być kiedyś czołówka.
Współpracują obecnie z różnymi promocjami, n a gale zapraszają różnych wrestlerów oraz łączą style.
EAW założona w 2009, na początku dobre wejście świetne gale, szybki debiut w tv, by jednak spaść z poziomem i zainteresowaniem po pewnym czasie. Teraz powolne budowanie promocji już głównie na własnych zawodnikach ze szkółki. Jeszcze jedno federacja charakteryzuje się oryginalnym ringiem, a raczej dwoma połączonymi ringami, jednym mniejszym wychodzącym z większego.
Juniors niedawno powstała promocja, a wszędzie chwalona za poziom i szkolenie młodzieży, jak sama nazwa wskazuje, latające młodziki. Obecnie w fazie wprowadzania własnych pasów.
Wymienić jeszcze można o wiele więcej promocji jak np; NWA które pod nazwa NWA Mexico robi swoje gale w stolicy, dzięki Blue Demon Jr wskrzeszone po za CMLL w 2008r. czy takie równie ciekawe malutkie promocje jak: OLX, KBW, GLC.
Streetovs

dodane przez Streetovs w dniu: 23-10-2011 19:27:24

Udostępnij

Komentarze (4)

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Artykuł ciekawy i pokazujący różnorodność sceny meksykańskiej, gdyż tak, jak Street napisał - Meksyk przede wszystkim kojarzony jest z CMLL i Triple A. Mam tylko jedno małe pytanie. Rey w swojej książce wspomina o federacji Promo Azteca, którą w 1996 roku założył nie Fuerza Guerrera a Konnan. Ty z kolei napisałeś (już pomijając datę 1995 - bo rzeczywiście mogło się to dziać na przełomie 95/96) tak

Cytat:

Promo Azteca kolejna tego typu promocja, założona w 1995r. przez Fuerza Guerrera, który odłączył się od AAA.

Z tego co Rey opowiadał to właśnie Konnan odłączył się od AAA, ponieważ po występach w ECW miał inną wizję prowadzenia federacji niż założyciel AAA - Antonio Pena. Konnan miał być wtedy prawą ręką szefa. Co ciekawe kilka lat wcześniej to właśnie Antionio Pena miał inną wizję prowadzenia federacji CMLL i wystąpił z niej, zakładając AAA i zabierając od razu, ale także potem stopniowo, gwiazdy CMLL.

Wracając do Konnana i Promo Azteca - z tego co pamiętam nazwę zaczerpnięto od TV Azteca, a sama federacja miała pokazywać więcej extremu (stoły, śmietniki, drabiny, łańcuchy, etc.) zabronionego wówczas przez komisję. Ten extreme został przyniesiony właśnie przez Konnana z ECW, a Promo Azteca miało stać się odskocznią dla części zawodników, którzy chcieli walczyć i w Meksyku i w WCW jednocześnie. Podobno AAA po jakimś czasie zaczęło krzywo patrzeć na takie występy swoich gwiazd (m.in. Mysterio, Psicosisa, Konnana czy Juventuda) obawiając się o możliwe kontuzje, ale także i o zmęczenie, dlatego Konnan zebrał grupkę wrestlerów (można powiedzieć, że na czele z Mysterio) i odszedł z AAA. Sama federacja długo chyba nie pociągnęła (3-4 lata, chyba bo nie jestem pewien), ale już na samym początku borykała się z różnymi problemami, czy to z komisją sportu, czy z TV czy z samym założeniem.

Jeżeli możesz Street to wyjaśnij mi, jak to właściwie było - bo może Rey przekoloryzował pewne rzeczy (zważając na to, jakim szacunkiem Rey darzył Konnana) i Konnan brał udział w zakładaniu Promo Azteca, ale nie był jej właściwym założycielem.

napisane przez Vercyn w dniu : 24-10-2011

Konnan nie był założycielem, ale przyszedł do Promo Azteca w 1996, to jest prawda i przejal ta promocje od Fuerzy Guerrero, zmieniajac na jakis czas jej oblicze, to prawda ze wzorowal sie na ECW.
Po odejsciu Konnana i reszty, promocja mimo klopotow nie przestala dzialac, nadal organizowala gale i robi to po dzis dzien.

napisane przez Streetovs w dniu : 24-10-2011

Dzięki za wyjaśnienie. Poniżej zamieszczam przetłumaczony przeze mnie fragment książki Rey'a - Behind the Mask, którą tłumaczę w całości. Czytając to - także w wersji angielskiej - wychodzi na to, że Konnan był założycielem. Tak, jak się spodziewałem Zielona Jaszczurka przekoloryzowała niektóre rzeczy, w tym, a także i w wielu innych wypadkach.

Cytat:

PROMO AZTECA
Pod koniec 1996 roku, konflikty na tle pieniędzy zmusiły wielu meksykańskich zawodników do opuszczenia AAA definitywnie, a nie dzielenie swojego czasu pomiędzy AAA a WCW. Psicosis, La Parka, Juventud Guerrera, Super Calo i kilku innych walczyło sporo w WCW, ale byli na kontraktach czasowych. To oznacza, że byli opłacani tylko za noc, w którą walczyli. To nie było nic nowego, ale oznaczało, że mieli wiele przestojów, kiedy nie walczyli dla WCW. Część z nich zdecydowała, że nie będą już więcej pracować dla AAA, co tworzyło w ich rozkładach dziury, ale też stwarzało możliwości.

Konnan i Pena byli na pozycji spadającej, zwłaszcza w kwestii pieniędzy. Konna zdecydował się opuścić AAA i wystartować z własną federacją, gdzie meksykańscy zawodnicy mogliby współpracować także z WCW. Udało mu się dostać kontrakt w TV Azteca, jednej z największych sieci telewizyjnej w Meksyku. Mój rozkład był napięty, bardziej niż innych, ale kiedy tylko mogłem pracowałem także dla niego.

FEDERACJA KONNANA
Konnan przez pewien czas organizował gale w Tijuanie, wypełniając pustkę po AAA, kiedy ta straciła promotora w tym mieście. Mógł pracować z zawodnikami przed galą, zajmował się bookingiem, pomagał z muzyką - wszystkimi rzeczami na zapleczu, które unowocześniały wrestling i czyniły go interesującym. Więc Promo Azteca, było wielkim krokiem, ale było też naturalną rzeczą w jego życiu. Plan Konnana zakładał zaangażowanie niewykorzystywanych gwiazd meksykańskich, dorzucenia do nich kilku, którzy wyróżniali się w Stanach i przeniesienie stylu ECW to Tijuany. Udało mu się, zmienił spojrzenie lokalnych fanów na wrestling. W tym samym czasie wprowadził także wiele kontrowersji i zamieszania…

napisane przez Vercyn w dniu : 24-10-2011

Super artykuł. Federacje indy w Meksyku są na prawdę dobre i stanowią świetną alternatywę dla znudzonych fanów AAA i CMLL. Jednak poza tymi federacjami można zobaczyć też wiele lokalnych federacji organizowanych przez pojedynczych promotorów którzy organizują takie gale jak WWE vs Mexico itp. Niestety trudno je dostać ale często jak znajdę takie mini promocje na yt to jestem pod sporym wrażeniem. Obecnie w Meksyku liczą się tylko CMLL,AAA,Perros i IWRG które niestety mnie zbytnio nie zachwyca. Chciałbym żeby Juniors mieli slot w TV bo również słyszałem że prezentują należyty poziom. Jeszcze raz wielkie dzięki za artykuł gdyż wiele się z niego dowiedziałem :)

napisane przez Yao w dniu : 25-10-2011

Reklama

Sondy

Wrestling bez publiczności Zupełnie mi nie przeszkadza
Przyzwyczaiłem się, ale czekam na powrót publiczności
Jest gorzej, ale mimo to oglądam
Tego nie da się oglądać

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcjĂŞ portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy