Puroresu oczami ekspertów #1

"Puroresu oczami ekspertów" to dzieło moje i Bonkola, w którym będziemy starali się wam sprzedać nasze refleksje dotyczące japońskiego wrestlingu. W pierwszym wydaniu pod lupę wzięliśmy roster drugiej największej federacji świata - New Japan Pro Wrestling. Wrestlerów będziemy oceniali w trzech kryteriach:

Potencjał - czyli jakie szansę na rozwój bądź sukces ma dany wrestler
Umiejętności - chodzi tylko i wyłącznie o umiejętności ringowe
Obecna rola - czyli jak wygląda obecna pozycja wrestlera w federacji oraz czy nam to odpowiada.

Opisując wrestlerów nie sugerowaliśmy się sobą nawzajem.

Taichi

Euz:

Ewidentnie jeden z najbardziej zmarnowanych talentów ostatnich lat. Przed swoim wyjazdem do CMLL był całkiem niezły i bezproblemowo dało się go oglądać w ringu. Dziś jest o to bardzo ciężko jeśli walczy przeciwko face'owym wrestlerom. Po zaadaptowaniu heelowego gimmicku i dołączeniu do Kojika's Army, Taichi nie pokazuje totalnie nic, jego walki są przeładowane tanimi, heelowymi zagrywkami. Chciałbym dać mu szansę bo na galach NEVER walki wychodzą mu całkiem fajnie i widać jego starania. Gdyby na dużych galach wyglądał tak jak na eventach NEVER, byłbym bardzo zadowolonych.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [0,5/5]


Bonkol:

Wrestler co do którego mam mieszane uczucia. Z jednej strony potrafi w ringu całkiem miło zaskoczyć, a z drugiej ma tak okropny gimmick, że zazwyczaj zbiera u mnie negatywne oceny. Jego koalicja z Satoshi Kojimą na której korzyści odnosi oczywiście tylko ten drugi dość mocno ssie, bo w ważniejszych walkach Taichi próbuje pomagać byłemu mistrzowi na czym jego postać dość mocno traci. Jego obecna rola w federacji ogranicza się do mniej ważnych programów i szczerze powiem, że na nic lepszego się nie zanosi. Zmiana gimmicku sprawiłaby, że chciałbym zobaczyć go jako single'a, który kieruje się w stronę pasa Juniorów, ale na razie mówię jego postaci stanowcze nie.


Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [1/5]Ryusuke Taguchi

Euz:

Partner Devitta nigdy nie był specjalnie wyróżniającym się zapaśnikiem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jedynie obok Irlandczyka wychodził jako tako. Styl jaki preferuje ten junior jest bardzo pasywny i zwykle pozbawiony większej efektowności, bardzo słaby ma także arsenał ciosów. Jeden z najbardziej przecenionych wrestlerów New Japan.

Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

Jak dla mnie zapaśnik, który osiągnął już za wiele jak na swój potencjał. Jego push jest zdecydowanie za mocny, bo nie dość, że trzymał już pas Juniorów to i w tagach osiągnął ostatnio bardzo wiele razem z Devittem. Jakby tego było mało wygrał jeszcze CMLL Welterweight i z tym pasem również pojawił się parę razy podczas gal NJPW co jeszcze bardziej mnie denerwowało. Wydaje mi się, że najlepsze co mogło go spotkać to jego partner Prince Devitt przy którym się wybił i wyrobił sobie odpowiednią markę w Japonii. Tak jak w przypadku Taichiego przydałaby się tutaj jakaś zmiana gimmicku albo jakiś heel turn który zmieniłby tą jego przesłodzoną postać. NJPW na pewno nie kierowało się potencjałem wrestlerów kiedy dawało mu wygrywać walki z takim zapaśnikami jak Minoru czy Goto.


Potencjał: [2,5/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [2/5]King Fale


Euz:

Wrestler, którego ringname został wybrany w głosowaniu przez fanów. Walczący zaledwie od roku były zawodnik rugby jest bardzo dobrze zapowiadającym się zapaśnikiem. Mimo malutkiego doświadczenia w ringu ogląda się go czasami jakby był doświadczonym wrestlerem. Styl jaki prezentuje Fale bardzo mi przypomina ten z początków kariery Rocky'ego Maivii. W moim przekonaniu może być on w przyszłości jednym z czołowych wrestlerów New Japan.

Potencjał: [3,5/5]
Umiejętności: [2/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

Pamiętam, że od początku postrzegałem go jako gościa, który może trochę namieszać przy odpowiednim promowaniu jego postaci. Od momentu debiutu w walce z Manabu Nakanishim sprawiał pozytywne wrażenie, potrafił walczyć stiffowo i całkiem nieźle opowiadać historie która dzieje się w ringu. Szkoda, że z czasem jego malutkie i tak momentum zaczęło spadać i do tej pory jest mało znaczącą postacią. Osobiście miałbym kilka pomysłów co do wypromowania go na naprawdę solidną postać w NJPW i chyba najszybszą drogą byłoby połączenie go z jakimś innym wrestlerem, bo dywizja tagów ostatnio praktycznie nie istnieje i stała się monopolem dla Bad Intentions, a przecież Fale może zostać połączony z kimś z Blue Justice lub ewentualnie z Tamą Tonga, który mógłby przypasować do Kinga gimmickowo.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [1/5/5]Takashi Iizuka


Euz:

111 najlepszy zawodnik w 1996 roku w notowaniu PWI 500, najlepszy technik w 2006. Dziś aż nie chcę się wierzyć, że Iizuka otrzymał przed laty takie nagrody. Od kilku lat jest bezsprzecznie jednym z najgorszych w ringu wrestlerów a już na pewno najgorzej bookowanym. Jego walki to w znakomitej większości brawle poza ringiem a ciosów innych niż punch ciężko nawet szukać.

Potencjał: [0,5/5]
Umiejętności: [0,5/5]
Obecna rola: [0/5]


Bonkol:

Jak ktoś czyta moje wypociny w Independent Zone to wie, że Iizuka jest jednym z moich ulubionych wrestlerów...po których lubię jeździć. Powinien zakończyć karierę już dawno temu i jedyny fakt, który często powstrzymywał mnie przed daniem mu nagrody na najgorszego wrestlera roku jest taki, że walczy dość nisko w karcie i to aż tak nie wadzi w oczy. Co innego jeżeli zabookuje się go do walki z wrestlerami pokroju Tanahashiego, Goto czy Nagaty, wtedy od razu jest niesmak, że tak świetni wrestlerzy muszą marnować swój cenny czas w walce z kimś takim jak Iizuka. Tak jak wszyscy czekają na heel turn Ceny, tak w przypadku Iizuki ja czekam na jego face turn, a jeżeli to nie nastąpi to kończ waść wstydu oszczędź, bo ile można oglądać tą metalową protezę ręki. Aż trudno uwierzyć, że ten pas kiedyś robił naprawdę niezłe, techniczne pojedynki.


Potencjał: [1/5]
Umiejętności: [1/5]
Obecna rola: [0,5/5]Tomohiro Ishii


Euz:

Ishii posiada całkiem przyzwoite umiejętności i swój wyjątkowy styl, a jednak bookerzy ciągle pchają go w jakieś niepotrzebne, heelowe gimmicki. Jedyny plus jego postaci jest taki, że od czasu do czasu wygrywa jakieś walki i robi to w miarę czysto. Gdyby zmieniono mu gimmick mógłby być całkiem dobrym power wrestlerem.

Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [1/5]


Bonkol:

Kolejny wrestler, który sprawił, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony pamiętam jak świetnie potrafił walczyć kilka lat wcześniej feudując chociażby z Mammothem Sasakim. Z drugiej strony w ostatnim czasie jego postać w NJPW jest strasznie ciężkostrawna. Jego program z Tiger Maskiem spokojnie może kandydować do najgorszego feudu roku, bo żadna ich walka nie wzbudziła u mnie innych emocji niż te negatywne. Ciągłe próby zrywania maski Tigerowi, ogólne budowanie postaci wokół heelowych zagrywek i kilka innych detali sprawiły, że Ishii jest obecnie w NJPW naprawdę mało znaczącą postacią i tak jak w przypadku Kinga Fale proponowałbym przypushować go jako tag team wrestlera bo radzi sobie w tej materii bardzo dobrze co pokazywał jeszcze przed swoim runem w NJPW.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [1,5/5]


Tomoaki Honma

Euz:

Honma najlepsze swoja lata ma już dawno za sobą. Swój pierwszy kontakt z tym zapaśnikiem miałem bardzo dawno temu, oglądając jego death matche w BJW. Po tamtym efektownym wrestlerze pozostały już tylko wspomnienia. Z sentymentu do starego Big Japan zacząłem przed dwoma laty narzekać na totalny brak pushu dla tego wrestlera a nawet notoryczne jobbowanie go. Moje żale zostały wysłuchane i Honma zaczął piąć się co raz wyżej w górę karty by nawet kilkukrotnie main eventować galom walcząc u boku Togiego Makabe. Dziś jest zwykłym mid carderem bez praktycznie żadnych widoków na przyszłość. Mimo wszystko, zawsze mi się go miło ogląda a publiczność docenia jego wysiłki w ringu, gromko go oklaskując i chantując jego nazwisko.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

Mogę tutaj niektórych zdziwić, ale jest to jeden z moich ulubionych wrestlerów NJPW. Nie było mi dane regularnie śledzić jego kariery w BJW, ale pojedyncze gale, których zaliczyłem dość sporo wystarczyły żeby zacząć mu markować w jakimś tam stopniu. Jest to kolejny wrestler, który mógłby się odrodzić przez promowanie w tag teamach zarówno jako face jak i heel, bo jego postać jest odbierana bardzo dobrze i publiczność reaguje dość pozytywnie na jego wyczyny w ringu. Nie jest to może forma jak we wspomnianym wcześniej BJW, ale też trudno dokładnie ocenić jak dałby sobie rade, bo zazwyczaj jest bookowany w mało ważnych walkach w których i tak potrafi pokazać niezły moveset.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [2/5]


Wataru Inoue

Euz:

Wataru to jeden z tych o których najciężej cokolwiek powiedzieć. Kiedyś czołowy junior w federacji, dziś, doświadczony junior, którego rzadko możemy zobaczyć w single matchu z innym zapaśnikiem w swojej kategorii wagowej. Wydawało się, że tag team z Yujim Nagatą i wygranie ubiegłorocznej Climax Tag League pomoże mu odnaleźć się w federacji, niestety tak się nie stało i teraz z reguły spotykany jest w 6-Man Tagach. Mimo swojej niskiej pozycji w karcie ciągle może zachwycić a w jego walkach nigdy nie możemy narzekać na powtarzalność i małą liczbę ciosów.

Potencjał: [2,5/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [1,5/5]


Bonkol:

Nie wiem czy tylko odnoszę takie wrażenie czy Inoue jest mało lubiany zarówno w Japonii jak i u nas gdy czytam niektóre posty, ale dla mnie jest to naprawdę dobry zapaśnik, który niestety jest aktualnie w NJPW bardzo szmacony. Pamiętam go jako mistrza Juniorów, pamiętam jak razem z Kanemoto czy później z Nagatą świetnie radził sobie w tagach i nagle czar prysł i w ostatnim czasie nie ma na niego żadnego pomysłu. Szkoda, że nie wykorzystali pushu dla Nagaty, aby jednocześnie znów podpromować Wataru, bo jednak oglądanie go w openerach z kilkoma innymi wrestlerami gdzie naprawdę trudno jest się pokazać to nie jest sytuacja do której przywykłem jeżeli chodzi o oglądanie jego postaci. Dziwne to tym bardziej, bo przecież dywizja Juniorów w NJPW jest dość mało różnorodna.

Potencjał: [3,5/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [1,5/5]


Toru Yano

Euz:

Jedynym zawodnikiem, który cokolwiek może wykrzesać z Yano jest Tanahashi, nie widziałem jego dobrych walk z innymi wrestlerami od lat co go u mnie całkowicie skreśla. Fatalny gimmick, mierne ring skillsy a z drugiej strony duża charyzma. Gość, który jest stworzony do bycia heelem, jednak brak w wyszkoleniu strice wrestlerskim jest bardzo widoczny. Wielokrotny mistrz uniwersytecki w zapasach klasycznych nie oddaje w swoich meczach nawet krzty tego świetnego backgroundu. Jeśli nie będzie pchał się w main eventy jego postać nie będzie mi wadziła. Zawsze lepszy Yano do zapychania karty niż Iizuka.

Potencjał: [0,5/5]
Umiejętności: [1/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

Tutaj z kolei jeden z wrestlerów których bardzo nie lubię. Niesamowicie schematyczny, bazujący głównie na brawlu i cheap shotach zapaśnik, który jest mocno przepushowany. Nie wiem co widzą w nim władze NJPW, bo ani publiczność za nim nie przepada(i akurat to, że dobrze gra heela nie ma z tym nic wspólnego) ani nie pokazuje niczego ciekawego w ringu. Nawet ktoś taki jak Tanahashi ma problem ze zrobieniem z nim dobrej walki, a to musi o czymś świadczyć. Nie wiem czy Toru nie nadawałby się bardziej do federacji pokroju BJW gdzie mógłby ukryć swoje braki poprzez hardcore'owe spoty, ale też trudno mi uwierzyć, że taka opcja kiedyś wejdzie w życie, bo zdziwiłbym się strasznie gdyby Toru zostawił ciepłą posadkę w NJPW na rzecz ciężkiej pracy i przyjmowania bumpów.

Potencjał: [1,5/5]
Umiejętności: [1,5/5]
Obecna rola: [1,5/5]


Yujiro Takahashi

Euz:

Nie jestem do końca przekonany czy tak szybkie nabranie masy i awansowanie do grupy heavyweightów było dobrym posunięciem. Dywizja juniorów w New Japan jest obecnie na fatalnym poziomie a jeszcze w 2008 roku Yujiro i Tetsuya Naito świetnie sobie tam radzili jako single i tag. W jego walkach można odnaleźć plusy ale brakuje mu zdecydowanie ogrania. Walki tag teamowe już nie porywają tak jak kiedyś i bywają nudne a walcząc w górze karty bardzo mnie irytują. Gdy jego postać zostanie dobrze poprowadzona może zostać w przyszłości wartościowym wrestlerem, kto wie, może i jedną z czołowych postaci federacji.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [2,5/5]


Bonkol:

Większość powinna kojarzyć go z tag teamu No Limit, który pojawił się również w TNA. W sumie to właśnie jako tag team wrestler pokazał się z najlepszej strony i w sumie miło mi się oglądało jego walki. Nie raz pokazywał też, że jako single radzi sobie dobrze, ale ostatnio jednak jego pozycja w federacji znaczy niewiele. Najlepsze single matche to chyba jeszcze okres przed tag teamową karierą No Limit i jeżeli Naito będzie dalej bardziej promowaną postacią to Yujiro może na tym wiele stracić i na dobre zatracić się w low cardzie. Zmiana gimmicku na bardziej charakterystyczny albo turn, który na dobre odciąłby go od przeszłości związanej z No Limit to chyba najlepsze pomysły jakie przychodzą mi do głowy w związku z tym wrestlerem.

Potencjał: [2,5/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [2/5]


Tetsuya Naito

Euz:

Widać niesamowity progres przez ostatni rok u tag teamowego partnera Yujiro. Nie ma praktycznie żadnych strat po przesunięciu się do dywizji heavyweight. Push jest odrobinę przesadzony ale tragedii nie ma. Walki są porywające i widowiskowe a to jest bardzo ważne dla wrestlera wagi ciężkiej w takiej federacji jak NJPW. Przyszłość New Japan bez dwóch zdań.

Potencjał: [4,5/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [2,5/5]


Bonkol:

Partner Yujiro i zarazem bardziej promowana postać z No Limit. W sumie nie wiem czemu Naito dostał na początku roku dość solidny push, bo jako single nigdy specjalnie mnie nie przekonywał. Jego program z Goto okazał się sporym niewypałem i większość walk była psuta przez heelowe nastawienie Naito. Zdecydowanie lepiej gdyby całkowicie zakończyć jego współprace z Yujiro lub...reaktywować ich jako tag team, bo to chyba jednak o wiele lepiej skończyłoby się zarówno dla fanów jak i dla federacji. Może przesadzam, bo jednak wielu darzy go jakąś tam sympatią, ale dla mnie jest za bardzo przereklamowany i tyle.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [2,5/5]


Prince Devitt

Euz:

Jeden z zaledwie kilku juniorów w federacji. Niezły ringowo ale bardzo dobrze dający się prowadzić w walkach lepszym od siebie wrestlerom. Najlepiej sprawuje się w tag teamach i mimo bardzo dużej przewidywalności czy powtarzalności, ciągle potrafi zaskakiwać. Jak na NJPW to wrestler z niego wyróżniający się, jak na całą Japonię, niestety nie. Fanem jego nie jestem, ale zaskoczyć potrafi i to się liczy.

Potencjał: [3,5/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [4/5]


Bonkol:

Jedna z jaśniejszych postaci w NJPW. Wrestler, który robi systematyczne postępy i coraz rzadziej można się o coś przyczepić w jego walkach. Jakiś czas temu był pushowany, ale mogło się wydawać, że jednak za wcześnie, bo miał spore braki jeżeli chodzi o psychologie ringową i to jak opowiedzieć całą historię która toczy się w ringu. Aktualnie jeden z równiejszych jeżeli chodzi o formę juniorów w Japonii, który przez dobry booking wyrósł na najbardziej popularnego gaijina w tym kraju. Mam nadzieje, że na długie lata zasiądzie na tronie w NJPW i pozbędzie się Taguchiego, który lekko psuje mi jego obraz w tag teamach nad którymi "Książę" musi jeszcze popracować. Ciekawi mnie czy pas Juniorów to maksymalny push jaki może osiągnąć czy na fali popularności dostanie się do main eventów. Jest to raczej wątpliwe, ale będę obserwował jego karierę z dużym zaciekawieniem i jeżeli w NJPW nie wybudują odpowiedniej dywizji żeby miał jakichś godnych przeciwników to może jakiś transfer do AJPW czy NOAH sprawiłby, że Devitt musiałby udowodnić swoją klasę w trudniejszych warunkach.

Potencjał: [4,5/5]
Umiejętności: [4,5/5]
Obecna rola: [4/5]


Jado & Gedo

Euz:

Tag Team ten znam od bardzo dawna. Obu wrestlerów widziałem w walkach z lat 90tych w federacjach takich jak FMW, WAR a samego Gedo nawet WCW. Obaj zawsze się wyróżniali i stylowo i gimmickowo. Dziś potencjału już nie widzę. Dwaj ponad 40-letni zapaśnicy, walczący z jednej strony bardzo pięknym, klasycznym stylem a z drugiej bardzo chamsko, używając przedmiotów itd. Dobre walki zrobią jako tag team jedynie od czasu do czasu, w znakomitej większości walcząc poza NJPW, gdzie odgrywanie heeli w ringu nie jest już tak bardzo przestrzegane.

Potencjał: [1,5/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [1,5/5]


Bonkol:

Cóż, czasami trafi się jakaś walka w której dostaną więcej czasu i można powspominać ich najlepsze momenty w karierze, ale te czasy już nie wrócą. Aktualnie w NJPW to maksimum low card i nie zapowiada się żeby z tego wyszli w najbliższej przyszłości. Ta ich aktualna kariera wygląda trochę jakby pracowali na spokojną emeryturę, bo nie widać jakichś specjalnych starań sprzedania dobrego show. Czasy FMW, BJW czy WAR odeszły w zapomnienie i trochę szkoda, że taki co by nie mówić legendarny tag team robi teraz za jobberów w federacji gdzie dobrych tag teamów zdecydowanie brakuje. Jeżeli miałbym coś wyróżnić to na pewno fakt, ze Jado jest w lepszej formie niż Gedo, ale ten stan utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [1/5]


Bad Intentions - Karl Anderson & Giant Bernard

Euz:

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tagów w Japonii. Doskonałe połączenie dwóch wrestlerów walczących bardzo w stylu amerykańskim. Bernard świetny od lat, lepszy nawet niż w gimmicku Prince'a Alberta w WWE. Bardzo dynamiczny, niesamowicie silny zawodnik jedyny w swoim rodzaju. Anderson również bardzo solidny. Ciężko o bardziej zbalansowany tag team w Japonii.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [4/5]


Bonkol:

Dwóch gaijinów, którzy absolutnie zdominowali dywizje tag teamów w NJPW. Przeciwników którzy byliby wiarygodni trzeba chyba ze świeczką szukać i nie zanosi się na zmianę pasa. Bernard ma lepsze i gorsze momenty, ale na pewno radzi sobie lepiej niż za czasów nudnego Alberta aka A-Traina w WWF/E. Anderson z kolei to naprawdę bardzo solidny worker i trochę żałuje, że ta para mało podróżuje, bo mogliby zrobić niezłą furorę na scenie niezależnej USA jeżeli chodzi o tag team wrestling. Co by jednak nie mówić jest to ich kolejny przesadnie długi run z pasem i stają się powoli monotonni co jest chyba najgorszą cechą jaką mogę im przypisać. Niech NJPW bierze się za promowanie innych tagów, bo to zakrawa na kpinę.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [4/5]


Tama Tonga

Euz:

Syn legendarnego Menga, znanego także jako Haku. Mimo bardzo krótkiej przygody z wrestlingiem, Tama Tonga rośnie na bardzo dobrze zapowiadającego się wrestlera. W przeciwieństwie do swojego ojca, Tonga wyróżnia się na tle inych wrestlerów przede wszystkim skocznością, dynamiką i szybkością. Efektowny styl walki Tongi może mu przynieść w przyszłości sukces o ile jego postać zostanie mądrze poprowadzona przez bookerów.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

Syn Menga już na pierwszej gali na której go zobaczyłem wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Ma styl, który się w NJPW wyróżnia i fajnie byłoby zobaczyć jak radzi sobie w coraz to ważniejszych walkach. Z tego co można było zaobserwować jak do tej pory to jego atutem na pewno jest szybkość i niesamowita sprawność jak na warunki fizyczne którymi dysponuje. Wydaje mi się niestety, że jako single mógłby się dość szybko zatracić, więc na razie niech buduje swoją pozycje w walkach w których inni wrestlerzy biorą na siebie prowadzenie walki. Czas pokaże co z tego będzie, ale jak na razie trudno ocenić czy Tama wypłynie na szerokie wody czy utopi się już na brzegu.

Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2/5]
Obecna rola: [1,5/5]Koji Kanemoto

Euz:

Żywa ikona dywizji Junior nie tylko w New Japan ale i całej Japonii. Wrestler, nie bez przyczyny występował jako Tiger Mask III. Jego nadzwyczajne umiejętności pomogły mu wybić się z tła barwnych gimmickowo postaci takich jak Liger, Ultimo Dragon czy Pegasus Kid. Obecnie mimo 45 lat na karku, ciągle potrafi zachwycać, wykazując nie tylko fighting spirit ale także i nieskazitelną kondycją. 2 lata temu przestał grać główne skrzypce w swojej dywizji i częściej widzimy go komentującego gale. Gdyby nie nadzwyczajny push dla Devitta w ostatnich dwóch latach, to pewnie on by dziś był właścicielem pasa juniorów. Wrestler ten w przyszłości może nas jeszcze zaskoczyć.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [3/5]


Bonkol:

Coś co obok sytuacji z Goto boli mnie najbardziej, czyli obecna sytuacja tak legendarnego i ciągle świetnego wrestlera jakim jest Kanemoto. Gość który jeszcze rok temu potrafił robić jedną z najlepszych walk roku z Marufujim aktualnie albo walczy w openerach albo w ogóle nie łapie się do głównego show. Skandal jak dla mnie, bo Kanemoto jak nikt inny w federacji nadaje się na heelowego rywala dla Devitta, a i sam Prince mógłby się przy nim jeszcze wiele nauczyć. Widząc tą sytuacje trudno doszukiwać mi się jakichś pozytywów, bo jeżeli NJPW samo nie wyciągnie ręki do Kojiego to on sam raczej nikomu nie będzie wchodził w dupę. Nie wiem jak wygląda sprawa z jego kontraktem, ale fajnie byłoby go zobaczyć w innej federacji gdzie mógłby jeszcze pokazać na co go stać.

Potencjał: [5/5]
Umiejętności: [5/5]
Obecna rola: [0,5/5]


Tiger Mask IV

Euz:

Jego najlepsze lata to czasy występów w Michinoku Pro. Od 1997 roku do mniej więcej 2002 był jednym z najbardziej wyróżniających się juniorów, później niestety wszystko zaczeło się sypać. Słabe sprzedawanie ciosów, powtarzalność, przewidywalność. O ile każdy poprzedni Tiger Mask coś ciekawego wkładał do tego gimmicku, tak IV nie zrobił praktycznie niczego oprócz zabierania miejsca i czasu lepszym od siebie wrestlerom.

Potencjał: [1/5]
Umiejętności: [2/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

Legendarna postać w Japonii jak i na całym świecie. Myślę, że ten gimmick kojarzy większość osób które interesuje się tym biznesem i większość, która ogląda się na nim zawodzi. Yamazaki to bezsprzecznie najsłabszy wrestler, który ubierał kostium Tiger Maska i nawet nie może stanąć przy Sayamie, a tym bardziej Misawie czy Kanemoto. Niezależnie z kim prowadzi program to po prostu mnie nudzi, nawet jak specjalnie sprowadzali mu przeciwnika z USA tak jak w przypadku Low Kiego to i tak wiało nudą. Ostatnio bookowany do walk z typowymi heelami, którzy zamiast koncentrować się na walce, próbują zerwać mu maskę(debilizm, bo przecież takie coś od razu kończy się DQ). Mogliby już skończyć z tym gimmickiem, ale to raczej marzenia, bo w Japonii ciągle reagują na tą postać bardzo żywiołowo.

Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [2/5]MVP

Euz:

Moda na jechanie po braku jakichkolwiek umiejętności ringowych Montela wydaje się być śmieszna. Od swojego debiutu MVP walczy co raz to lepiej i powoli jego forma staję się nawet lepsza niż ta, która zaskakiwał mnie podczas feudu ze swoim mentorem Chrisem Benot. Treningi jakie daje mu Hiroshi Tanahashi z pewnością dają wyniki. Power wrestler z potencjałem, pasujący do stylu jaki preferuje New Japan.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [2,5/5]


Bonkol:
Jego debiut raczej mnie nie przekonał, ale z czasem udowodnił, że pod względem ring skillów będzie to ciekawszy run niż w WWE. Zmieniłbym mu trochę gimmick albo ukierunkował w trochę inną stronę, bo jednak ten strój w stylu Power Rangers już dawno mi się przejadł, a jakoś dziwnie to na mnie działa i trochę gorzej odbieram przez to jego gimmick, który notabene też mógłby zostać już zmieniony, bo akurat do NJPW średnio pasuje. Ciągle pamiętam jego walki z FIP, więc liczę, że pokaże jeszcze więcej niż do tej pory, bo jak na razie najrówniejszą formę pokazał podczas New Japan Cup.

Potencjał: [2,5/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [2,5/5]


Hiroshi Tanahashi

Euz:

Ciężko jest znaleźć lepszego wrestlera na świecie. Od dobrych kilku lat jest główną postacią New Japan, często porównywany do Johna Ceny jest jednak wybitnym workerem. Potrafiącym zrobić dobrą walkę nawet z kimś takim jak Toru Yano. Zawodnik kompletny, odznaczający się najlepsza psychologią ringową. Najlepszy zapaśnik świata, swoisty symbol nowoczesnego wrestlingu i jeden z najbardziej charyzmatycznych wrestlerów w całej Japonii, który idealnie łączy stary w walach wiele wrestlingowych stylów.

Potencjał: [5/5]
Umiejętności: [5/5]
Obecna rola: [5/5]


Bonkol:

Zdecydowanie najlepszy aktualnie wrestler NJPW. To co odróżnia go od wielu innych zapaśników którzy docierają na szczyt to na pewno fakt, że jest zawsze, ale to zawsze w bardzo dobrej formie i prawie nigdy nie zawodzi. Oczywiście zdarzają mu się słabsze starcia, bo to też człowiek, ale to jak genialnie potrafi sprzedać historię dziejącą się w ringu przechodzi czasami moje oczekiwania. Jeden z najlepszych, a może nawet najlepszy psycholog ringowy w Japonii, który mimo średniego movesetu potrafi zrobić walkę którą pamięta się miesiącami, a czasami nawet latami. Niesamowicie wszechstronny, bo potrafi walczyć zarówno z brawlerami, jak i z technikami, a nawet wrestlerami nastawionymi na high fly. Człowiek orkiestra, bez którego nie wyobrażam sobie NJPW i jeden z lepszych face'ów jakich widziałem w swoim życiu.

Potencjał: [5/5]
Umiejętności: [5/5]
Obecna rola: [5/5]


Hiroyoshi Tenzan

Euz:

Przez wiele lat był topową postacią New Japan. Po niedawnym powrocie do wrestlingu nie jest już jednak tak dobrym zawodnikiem jak kiedyś. Tenzan miał wielki wpływ w rozwój profesjonalnego wrestlingu wymyślając wiele ciosów - z najbardziej znanych - Anaconda Vice, Anaconda Slam, Mountain Bomb. Świat dostrzegł jego talent poprzez tag team TenKoji, gdzie razem z Kojima stanowili przez wiele lat o sile tej dywizji w New Japan.

Potencjał: [2,5/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [2/5]


Bonkol:

tak jak szanuje jego dokonania dla całego wrestlingu, bo gość jest innowatorem wielu akcji, tak aktualnie zupełnie mnie nie przekonuje. Sam nie wiem czy jakby dostał teraz odpowiedni push to byłby w stanie zrobić świetną walkę, bo jednak dawno nie miał już znaczącego programu w którym mógłby się wykazać, a jeżeli już dostawał więcej czasu to na przeciwko niego stawał ktoś pokroju Iizuki. Nie chce znów się powtarzać, ale tag teamy w NJPW to naprawdę dla wielu wrestlerów w tej federacji powinien być odpowiedni kierunek do nadania jakiegoś kolorytu do poszczególnych postaci i tak też jest w przypadku Tenzana, który gnije ostatnio w walkach w których jest minimum 6 zapaśników i w których brakuje czasu na pokazanie umiejętności. Mam jednak wrażenie, że to już nie jest ten sam Tenzan i teraz głównie by zawodził nawet jakby dostał więcej czasu.

Potencjał: [2,5/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [2/5]Satoshi Kojima

Euz:

Kolejna ikona New Japan. Po swoim pobycie w All Japan powrócił po latach do New Japan i z miejsca dostał monster push co zniesmaczyło wielu fanów wrestlingu. Umiejętnościami niestety nie błyszczy już tak jak kiedyś i walki co raz częściej ograniczają się jedynie do lariatów, cutterów i neckbreakerow. Mimo to, psycholog ringowy z niego świetny, o oczym można się przekonać oglądając jego walki z Togim Makabe. W przyszłości, może osiągnąć jeszcze wiele mimo swojego niemłodego wieku. Jeden z najbardziej doświadczonych workerów w NJPW.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [4/5]


Bonkol:

Poprzedni rok w jego wykonaniu był słaby i dostał tytuł chyba tylko ze względu na wielkie nazwisko. W tym roku potrafił się pokazać z o wiele lepszej strony mimo, że jeszcze sporo gal z jego udziałem mam do nadrobienia. Legenda puroresu i świetny all rounder, który zarówno w AJPW jak i w NJPW zrobił mnóstwo świetnych walk. Sprawdza się zarówno jako single jak i tag team wrestler co w tym roku również pokazuje. Myślę, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i jeszcze przez parę lat nie raz namiesza w górnych rejonach karty. Fajnie jakby poprzez swoją postać wypromował kogoś kto na dobre zagościłby w main eventach NJPW, kimś takim mógłby się wydawać Goto, ale jemu nawet zwycięstwo w Climaxie w 2008 roku nie zapewniło odpowiedniej renomy i pushu, więc może ktoś nowy się jeszcze pojawi i Kojima będzie mógł się wykazać w taki sposób.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [4/5]


Hirooki Goto

Euz:

Wrestler, który w swojej karierze osiągnął naprawdę dużo, ale zawsze to było za mało. Goto nigdy nie był twarzą federacji, nigdy nie miał IWGP Heavyweight Title, mimo że wygrał G1 Climax czy New Japan Cup 2 razy z rzędu. Jeśli NJPW myśli o zmianie właściciela głównego pasa to jak najszybciej powinna zgłosić się po Hirookiego, który w swojej karierze zrobił już kilka legendarnych walk.

Potencjał: [5/5]
Umiejętności: [4,5/5]
Obecna rola: [3/5]


Bonkol:

Wspominałem o nim wyżej, ale jakoś przy wielu wrestlerach mam ochotę nawiązać do jego postaci, bo jest to jak dla mnie jeden z najbardziej niedoceniany wretlerów w Japonii, a na pewno najbardziej niedoceniany w NJPW. Pas juniorskich tagów czy wygrywanie mało znaczących New Japan Cup to za mało. Kiedy wydawało się, że w 2008 roku po wygraniu Climaxa dostanie się na dobre do main eventów to po paru miesiącach niezłego pushu znów o nim zapomniano. Szkoda, bo aktualnie jest to obok Tanahashiego i Nakamury najlepszy wrestler, który zasługiwałby na pas wagi ciężkiej. Zrozumiałbym gdyby on się nie sprawdzał, ale przecież gdy tylko dostawał ważną walkę to zawsze całość wypadała świetnie. Wielki niedosyt i jak na razie marnowanie kariery wielkiemu talentowi.

Potencjał: [4,5/5]
Umiejętności: [4,5/5]
Obecna rola: [3/5]


Manabu Nakanishi

Euz:

Swój pierwszy kontakt z tym zapaśnikiem miałem jeszcze gdy oglądałem WCW lata temu. Dziś wrestlerem jest bardzo dobrym, jednak tak jak i w przypadku Goto, bardzo niedocenionym. Wygrywając IWGP Title pokonał Tanahashiego po walce niemalnże idealnej, szkoda, że nie zaliczył nawet chyba ani jednej obrony tego pasa. Będący górą mięśni Japoński Hercules potrafi wykonywać dropkicki z narożnika czy planche za ring. Mało kto przy takiej masie potrafi się tak ruszać. Świetny power-wrestler.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [3/5]


Bonkol:

Wrestler, który tak jak Goto jest prowadzony bardzo dziwnie. Oczywiście osiągnął w swojej karierze więcej niż Hirooki, ale też jego staż jest nieporównywalnie większy. Ostatnio bez sukcesów, bookowany głównie do tag team matchów, gdzie musiał męczyć się w parze ze Strong Manem co pozostawię bez komentarza. Cały czas prezentuje jednak dobrą formę, jego power movesy ciągle robią wrażenie i takie, a nie inne rozpisywanie jego postaci może naprawdę szokować. Szkoda, że ostatni jego sukces czyli wygranie IWGP Heavyweight od Tanahashiego po jednej z lepszych walk w 2009 roku będzie pewnie jego ostatnim ważniejszym trofeum, a przecież tamten run trwał zaledwie miesiąc, więc fajnie jakby jeszcze załapał się na jakiś push. Pamiętam, że zaczynając swoją przygodę z Japonią nawet nie wiedziałem, że Manabu to gość, który grał Kurasawe w WCW.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [2,5/5]Yuji Nagata

Euz:

Żywa legenda New Japan. Pamiętam go nawet lepiej niż Nakanishiego z występów w WCW i powiem szczerze nie byłem wtedy jego fanem, mimo że udawało mu się nawet odnosić zwycięstwa z wrestlerami WCW. Przez wiele lat czołowa postać, bardzo utytułowana, stoczył nawet w swojej karierze 2 walki MMA z Cro-Cropem i Fedorem. Gość o niesłychanym fighting spiricie, stiffie i potencjale mimo swojego wieku. Obecnie jest wielkim drawem w Japonii - mało kto jest w stanie wygrać najważniejszy turniej roku, będąć wrestlerem innej federacji.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [5/5]


Bonkol:

Poprzedni rok w wykonaniu kolejnej już legendy był niezły, ale nic więcej. W tym roku z kolei od początku był bardzo solidny, a jego forma z gali na gale rosła. Cały czas potrafi zrobić walkę podczas której szczęka opada na samo dno i pokazał to w tym roku między innymi podczas walki o pas z Tanahashim. Wrestler świetny na wielu płaszczyznach i jeden z ulubieńców publiczności, który mimo wieku ciągle zalicza się do czołówki japońskich zapaśników. Ciekawi mnie czy w NJPW jeszcze zdobędzie najważniejszy pas, ale widząc jego formę nie miałbym żadnych przeciwwskazań. Yujiego pamiętam jeszcze z czasów WCW, więc pewnie działa też na mnie sentyment do jego osoby, ale to chyba normalne.

Potencjał: [5/5]
Umiejętności: [4,5/5]
Obecna rola: [4,5/5]


Shinsuke Nakamura

Euz:

Bardzo dobry heel, odznaczający się głównie shoot-fightowymi aspektami podczas swoich walk. Mimo że nie jest jakoś bardzo dobrze zbudowany, nie ma żadnych problemów w walkach z większymi od siebie. Heelowa postać wynaleziona przez Antonio Inokiego, której wręcz nie da się nie lubić. Gdy posiadał po raz ostatni IWGP Heavyweight Title nudził mnie troszkę, ale nie była to wina wrestlera, za wszystkim stali bookerzy, którzy wybierali mu złych przeciwników. Wątpię, że kiedykolwiek federacja da mu push jaki miał podczas ostatniego runu, ale z pewnością jeszcze nie raz zobaczymy go z pasem

Potencjał: [4,5/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [4/5]


Bonkol:

Jeden z moich ulubionych wrestlerów NJPW, bo gdy zaczynałem przygodę z tą federacją w 2006 roku to był zdecydowanie na topie jeżeli chodzi o umiejętności. Jeden z bardziej utytułowanych wrestlerów aktualnie walczących w tej federacji i jeden z bardziej wszechstronnych, który na wielu płaszczyznach radzi sobie świetnie. W ostatnich kilkunastu miesiącach jego postać raz traciła, raz zyskiwała w moich oczach, ale ogólnie nie był to najlepszy okres w jego karierze. Liczę, że zmienią mu niebawem postać albo poprzez zwykły turn albo poprzez dodanie czegoś nowego do gimmicku. Cały czas jeden z bardziej przyszłościowych zapaśników, który jeszcze wiele lat może walczyć w okolicach main eventów.

Potencjał: [4,5/5]
Umiejętności: [5/5]
Obecna rola: [4/5]


Togi Makabe

Euz:

Zawodnik z przeszłością hardcorową, który niespodziewanie stał się main eventerem po Climaxie w 2008 roku. Niesamowity wrestler o bardzo dobrych skillach i wielkiej charyzmie. Push jaki dostał w ostatnich latach bardzo mu się należał i był to jeden z najbardziej trafionych pomysłów NJPW. Jeśli New Japan nie zdecyduje się na danie mu pasa to i tak z pewnością będzie się kręcił w górnej części karty co by mi w zupełności wystarczyło.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [4/5]


Bonkol:

Zapaśnik, który z miesiąca na miesiąc coraz bardziej mnie do siebie przekonuje. Widać, że się rozwija i stara się w ringu jak nigdy przedtem. Pamiętam czasy w których bazował głównie na cheap shotach, brawlu i elementach hardcore'u, a teraz walczy jak ktoś zupełnie inny, potrafi pokazać pure wrestling i nie widać żadnych braków nawet jak walczy z wrestlerami bardziej utalentowanymi od siebie. Jego postać jest jak dla mnie kompletna i nie zmieniałbym nic, niech teraz walczy regularnie z najlepszymi i robi postępy i będzie main eventer, który różni się od reszty jeżeli chodzi o styl, a i jeżeli chodzi o ring skillsy będzie bardzo dobrze. Oby tylko znów nie zrobili z niego gościa, którego ciągnie do hardcore'u, bo będzie lipa.

Potencjał: [4/5]
Umiejętności: [4/5]
Obecna rola: [4/5]


Jushin Liger

Euz:

Legenda wrestlingu. Chyba każdy oglądający wrestling kiedykolwiek o nim słyszał. Do świata wrestlingu wniósł wiele, zaczynając od wymyślenia Shooting Star Press, którym Kidman zachwycał fanów w WCW, a kończąc na wypromowaniu dziesiątek zapaśników na całym świecie. Obok Great Sasuke i Ultimo Dragona jest to bezsprzecznie największa legenda junior heavyweight w Japonii. Dziś ze względu na wiek i formę, jego rola w federacji ogranicza się do wyszukiwana na scenie indies i nie tylko, utalentowanych wrestlerów, stąd często można go oglądać i w Meksyku i w Osaka Pro.

Potencjał: [2/5]
Umiejętności: [2,5/5]
Obecna rola: [3/5]


Kolejna legenda puroresu. Ostatnio w średniej formie, ale ma czasami całkiem fajne przebłyski. Szkoda tylko, że te przebłyski zazwyczaj mają miejsce w innych federacjach gdzie jest gościnnie zapraszany, a w swojej głównej federacji najczęściej toczy boje w low cardzie. Myślę, że cały czas ma w sobie potencjał dzięki któremu mógłby jeszcze wszystkich zaskoczyć, a i sama jego postać nie była ostatnio tak eksponowana jak np. w przypadku Tiger Maska, więc o porządny booking nie powinno być trudno. W każdym razie takie gdybanie może się zdać na nic, bo aktualnie to Thunder nic nie znaczy w żadnych z kilku programów jakie toczą się pomiędzy wrestlerami w NJPW.

Potencjał: [3/5]
Umiejętności: [3/5]
Obecna rola: [2,5/5]
KUSHIDA

Euz:

Szczerze, nie mam zielonego pojęcia czy on jest ciągle wrestlerem SMASH czy już na stałe zawitał do New Japan. W każdym razie jest dobrym odświeżeniem tej śmiesznej dywizji jaką w New Japan jest Junior Heavyweight. Już w HUSTLE wyróżniał się na tle innych, dziś robi to w NJPW. Ciesze się, ze NJPW wykorzystuje jego postać bo występy w słabym SMASH mogły mu co najwyżej przystopować rozwój. Możliwe, że w przyszłości zobaczymy go w jakiejś większej roli, tego mu życze.

Potencjał: [3,5/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [3/5]


Bonkol:

Niby wrestler SMASH, ale już na dobre zadomowił się w rosterze NJPW, więc warto o nim wspomnieć. Bardzo pozytywna postać, która nawet w mniej ważnych walkach potrafi się wyróżnić. Na pewno dodał wiele świeżości w dywizji juniorów, która kulała, a która za jego sprawą zaczęła się budzić. Widać też gołym okiem jak z gali na gale nabierał pewności siebie i nie zdziwię się jak niebawem będzie w stanie skraść show robiąc świetne widowisko np. z Devittem. Fajnie jakby konsekwentnie na niego stawiali, żeby nie zatracił tego obycia ringowego, bo jeżeli jego też będą traktować jak większość juniorów, czyli jak drugą ligę to będzie kiepsko.

Potencjał: [3,5/5]
Umiejętności: [3,5/5]
Obecna rola: [2,5/5]


Kolejne wydania z serii "Puroresu oczami ekspertów" wcale nie muszą wyglądać tak samo i mogą podejmować zupełnie inne tematy. Puroresu to wielki dział więc z pewnością czymś ciekawym was jeszcze nie raz zaskoczymy. Dziękujemy za przeczytanie i liczymy na jakieś komentarze.

dodane przez Euz & Bonkol w dniu: 11-12-2011 16:40:29

Udostępnij

Komentarze (8)

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

A więc przeczytałem artykuł , na prawdę wielkie pochwały. Super obiektywne oceny. Jako ,że trochę interesuję się puro to przyznam , że bardzo podobnie jak panowie oceniłbym poszczególnych zawodników. Sam markuje Tanahashiemu i wg mnie też jest najlepszym wrestlerem w NJPW. Panowie kawał dobrej roboty i czekam na kolejne artykuły , które dużą chęcią przeczytam.

napisane przez Gasperous w dniu : 11-12-2011

Dzięki za artykuł. Przyznam szczerze, że NJPW mnie odpycha marnym bookingiem walk, a że akurat z galami poza BJW stoję na styczniu, a czytałem Wasze opinie o beznadziejności tych gal w styczniu. Pomimo, że znam wszystkie wyniki tej federacji, to nie mogę się jakoś przełamać, aby sięgnąć po produkt New Japan. Wasz felieton, któremu poświęciliście dużo czasu, przybliżył mi sylwetki wrestlerów, na których warto zwrócić uwagę w NJPW. Dzięki za artykuł jeszcze raz.

napisane przez nWo1 w dniu : 11-12-2011

Fajny artykuł oglądam co jakiś czas gale NJPW jednak mało wiem o wrestlerach więc fajnie było się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o nich. Dla mnie Tanahashi jest najlepszych wrestlerem w Japonii. Kawał świetnej roboty. Więc może teraz wrestlerzy z AJPW.

napisane przez Alf w dniu : 11-12-2011

Przyznam, że bardzo mi się to spodobało. Jako osoba nie interesującą się zbytnio Puro i o NJPW słysząca opinie delikatnie mówiąc kiepskie, sporo się dowiedziałem o zawodnikach, którzy tutaj walczą. Felieton zawiera wszystko co powinien, świetnie się spisaliście i ogólnie fajny pomysł. Z niecierpliwością czekam na to, co dalej stworzycie no i po przeczytaniu pozostaje mi zachęcić innych użytkowników do obczajenia tego co nam Euz z Bonkolem stworzyli. Dobra robota.

napisane przez Alvathen w dniu : 11-12-2011

Bardzo fajny pomysł na artykuł. Nie znam się za bardzo na Puro jednak dzięki temu materiałowi od razu obczaiłem sobie najlepszych wrestlerów na yt i muszę przyznać że mimo iż NJPW jakoś mnie zbytnio nigdy nie przekonywało to ma trochę wartościowych i utalentowanych wrestlerów. Czekam na kolejny artykuł a za ten wielkie dzięki.

napisane przez Yao w dniu : 11-12-2011

niezły artykuł, przeczytałem z miłą chęcią. no i mam nadzieję na lepsze czasy dla njpw w przyszłym roku :)

napisane przez errro w dniu : 11-12-2011

Ohhh Panowie eksperci - gwoli ścisłości, od ponad 6 miesięcy KUSHIDA jest oficjalnie pod kontraktem NJPW :)

napisane przez RVD w dniu : 11-12-2011


Cytat: RVD

Ohhh Panowie eksperci - gwoli ścisłości, od ponad 6 miesięcy KUSHIDA jest oficjalnie pod kontraktem NJPW :)


To by się zgadzało, bo mniej więcej takie mamy obaj zaległości. :twisted:

napisane przez Bonkol w dniu : 11-12-2011

Reklama

Sondy

Wrestling bez publiczności Zupełnie mi nie przeszkadza
Przyzwyczaiłem się, ale czekam na powrót publiczności
Jest gorzej, ale mimo to oglądam
Tego nie da się oglądać

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcjĂŞ portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy