Dekada od czasu śmierci Chrisa Benoit - Opis wydarzeń, reakcja WWE oraz teorie spiskoweDziś mija równo dziesięć lat od odnalezienia zwłok Chrisa, Nancy oraz Daniela Benoit w ich rodzinnym domu. Dla wszystkich osób w branży, a zwłaszcza fanów był to niesamowity szok. Benoit był bardzo popularnym zawodnikiem już od początku lat 90. Wspaniałe walki w federacji New Japan Pro Wrestling jako Wild Pegasus. W Ameryce fani nazywali go niesamowitym technikiem, z którym mało kto może się równać. Następnie dołączenie do World Championship Wrestling. Tam od samego początku Benoit był ważną postacią, gdy wstąpił do nowej wersji 4 Horsemen. Po kilku latach zdobył najważniejszy tytuł mistrzowski w WCW! Nie był jednak długo na szczycie, bowiem jeszcze tego samego dnia zwakował pas i odszedł do WWE. To właśnie tam zrobił największą karierę. Wygrał Royal Rumble Match, zgarnął pas World Heavyweight w walce wieczoru WrestleManii, pokonując Triple H'a oraz Shawna Michaelsa. Przez lata był jedną z najważniejszych postaci na Raw oraz SmackDown. W międzyczasie na zawał serca zmarł jego przyjaciel Eddie Guerrero. Nadszedł w końcu lipiec 2007 r...

Przebieg Wydarzeń

Według oficjalnej wersji policji jako pierwsza już dwa dni przed mężem zginęła Nancy Benoit. W piątek 22 czerwca miała ona zostać uduszona przez Chrisa w sypialni na piętrze. Po zamordowaniu żony Kanadyjczyk miał związać jej kończyny, a następnie owinąć ciało w ręcznik. Benoit położył obok niej biblię, co było dowodem na to, że Chris mógł być niepoczytalny podczas dokonywania tego czynu. Samo zabójstwo było dość brutalne i według sekcji zwłok było podobne do typowej egzekucji przez uduszenie. Benoit wcisnął kolano w plecy Nancy i w tym samym czasie przełożył jej przez głowę ręcznik, za który ciągnął do czasu zgonu. Lekarze ustalili jednak, że Nancy chciała uciekać. Sekcja zwłok była bardziej utrudniona niż w dwóch innych przypadkach, bowiem jak już wspomniałem, była pracownica WCW zginęła przynajmniej kilkanaście godzin szybciej niż Chris i Daniel. W ciele Amerykanki odnaleziono alkohol, ale nie ma dowodów na to, że mąż chciał ją "uspokoić" przed dokonaniem zabójstwa.

Dzień później, o godzinie 15.30 najlepszy przyjaciel Kanadyjczyka, Chavo Guerrero otrzymał wiadomość głosową od Chrisa, że ten przez problemy z transportem nie pojawi się na zaplanowanym live evencie w Teksasie. Chavo stwierdził później, że głos Chrisa był jednak bardzo dziwny i zmęczony. Meksykanin wysłał sms-a koledze i ten kilkanaście minut później oddzwonił do niego. Stwierdził, że zmienił godzinę lotu u Delta Air Lines, a do tego ma problemy domowe, bowiem Nancy i Daniel zachorowali na zatrucie pokarmowe. Kanadyjczyk zakończył później słowami "I love you". W niedzielę wysłane zostały kolejne wiadomości z telefonów Chrisa oraz Nancy. Większość z nich poinformowała współpracowników Benoit o jego adresie. Ostatnia za to mówiła, gdzie są schowane psy oraz że drzwi garażowe są otwarte. Policja stwierdziła później, że Kanadyjczyk poinformował najbliższych, jak mają wejść do domu, szukając zaginionych. Następnie Benoit zadzwonił do WWE, informując, że razem z żoną pojechał z synem do szpitala i poleci do Houston później samolotem. Tego samego dnia miał on walczyć z CM Punkiem na gali Vengeance, ale nigdy nie pojawił się na arenie.

Daniel Benoit był trzecim synem Chrisa Benoit (wcześniej doczekał się Dawida i Megan). Nancy nie miała innych dzieci ze swoimi wcześniejszymi partnerami. Chris przed dokonaniem drugiego zabójstwa uspokoił swojego syna Alprazolamem. Następnie ojciec udusił go, ale okazało się, że dziecko nie miało żadnych większych urazów. Dokładny czas śmierci nie jest znany, ale jego ciało było w mniejszym stanie rozkładu niż Nancy. Po całej sytuacji sugerowano, że Daniel cierpiał na zespół łamliwego chromosomu X. Właśnie to mogło być powodem konfliktów w domu. Być może ojciec podawał mu hormon wzrostu, bowiem na ramionach dziecka odnaleziono ślady po igle. Później jednak prokurator okręgowy wydał oświadczenie, że Daniel Benoit był w 100% zdrowy. Potwierdziła to także siostra, Nancy Benoit, więc nadal nie wiadomo, co było podawane Danielowi za pomocą igieł. Ojciec Daniela po dokonaniu zabójstwa położył obok ciała biblię.

Chris Benoit po dokonaniu dwóch zabójstw popełnił samobójstwo we własnej siłowni, wieszając się na maszynie do podnoszenia ciężarów. To właśnie w takiej pozycji został on odnaleziony przez pierwsze osoby, które weszły na jego posiadłość. Sandra Toffoloni (siostra Nancy) rok temu poinformowała w audycji Chrisa Jericho, że w komputerze Kanadyjczyka odnalezione zostały strony internetowe, które mówiły, jak najszybciej złamać sobie kark.

WWE było bardzo zaniepokojone brakiem Chrisa Benoit na gali PPV. Do tego odczytano wiadomości, które Kanadyjczyk wysłał do m.in. Chavo Guerrero oraz Scotta Armstronga. Federacja poprosiła lokalną policję o sprawdzenie domu Chrisa. Po godzinie 16.00 federacja otrzymała informację, że w domu odnaleziono trzy ciała i od razu uznano go za miejsce zbrodni. Pierwotnie nie podejrzewano samobójstwa, ale z biegiem czasu wszystko zaczęło być oczywiste i prokuratura nie miała wielkich wątpliwości.

Potencjalne motywy zbrodni

Całe śledztwo opierało się właściwie na zaledwie dwóch motywach, które były jednak bardzo poważne. Pierwszym z nich było potencjalne uzależnienie Chrisa Benoit od sterydów oraz leków. W ostatnich miesiącach swojego życia miał on zażywać testosteron jako lekarstwo. Nie wiadomo, jak mogło się to odbić na psychice wrestlera. Bob Holly, który wiele lat podróżował z Benoit, powiedział, że Kanadyjczyk pił bardzo dużo alkoholu. Połączenie leków, sterydów oraz alkoholu mogło doprowadzić do tak wielkiej tragedii. Przez kilka lat cała rodzina zmagała się z problemami domowymi. Nancy chciała odejść od męża już w 2003, bo ten miał ją zdradzać z zawodniczkami WWE. Udało się mu jednak zatrzymać żonę, ale problemy tylko się piętrzyły.

Drugim motywem, dużo bardziej poważnym, były skutki kariery w ringu. Benoit przez około dwie dekady swojej kariery nie oszczędzał się, wchodząc między liny. Przyjmowanie ciosów krzesełkami prosto na głowę, a zwłaszcza wykonanie Diving Headbutta kilka tysięcy razy, nie mogło się obejść bez konsekwencji. Wielu zawodników twierdziło, że Benoit będąc w trasie, wiele razy zachowywał się bardzo dziwnie. Julian Bailes postanowił przeprowadzić testy na mózgu byłego World Championa. Okazało się, że mózg Chrisa był tak bardzo uszkodzony, że przypominał mózg 85-letniego człowieka z chorobą Alzheimera. Inne badania wykazały uszkodzenie wszystkich czterech płatów oraz trzonu mózgu. Zwolennicy teorii spiskowych, w tym ojciec wrestlera, stwierdzili, że tak wielkie uszkodzenie mogło być spowodowane tym, że Benoit musiał oglądać śmierć swojego syna oraz żony.

Reakcja świata na śmierć rodziny BenoitWWE bardzo szybko poinformowało o śmierci swojego pracownika i wydało oficjalne oświadczenie. Ogłoszono, że najbliższe Raw zostanie poświęcone właśnie Chrisowi, który walczył dla federacji prawie 10 lat. Zrezygnowano z trzygodzinnego Raw, które miało się skupić na storyline'owej śmierci Vince'a McMahona i zamiast tego głównym tematem gali był właśnie Chris. Wyemitowano stare walki Benoit i kilku zawodników pozytywnie wypowiadało się o swoim byłym przyjacielu. Dopiero po zakończeniu emisji do federacji doszły informacje, że to właśnie Kanadyjczyk był odpowiedzialny za masakrę we własnym mieszkaniu. Kilkadziesiąt godzin później jasno dano do zrozumienia, że WWE zupełnie odcina się od jednej ze swoich największych gwiazd.

W związku z tym usunięto wszystkie wzmianki, artykuły, materiały oraz fakty o Benoit ze swojej oficjalnej strony internetowej.

Stacje emitujące Raw za granicą z opóźnieniem czasowym nie wyemitowały tego samego Raw, które zostało nadane live.

Koszulki oraz inne gadżety Benoit zostały wycofane ze sklepu WWE.

W materiałach archiwalnych wycinany był głos komentatorów, którzy odnosili się do Chrisa Benoit. Przykładem może być Money in the Bank Ladder Match z WrestleManii 21.

Jedyne walki z udziałem Chrisa Benoita, jakie pojawiały się na wydawanych DVD, były pojedynkami wieloosobowymi. Jako przykład można uznać WCW War Games Match.

Na platformie WWE Network wszystkie walki z udziałem Chrisa Benoit nie mają żadnej wzmianki pisemnej. Jednak nie zostały wycięte pojedynki z udziałem Chrisa oraz oryginalny komentarz, który odnosił się do jego osoby.

Przez kilka lat nie używano akcji Crossface w ringach WWE. Powodem tego był fakt, że właśnie ten submission był główną akcją kończącą Kanadyjczyka. Obecnie jednak ponownie można zobaczyć tę akcję i jest ona używana przez m.in. Triple H'a.


Hulk Hogan po całym wydarzeniu nie osądził swojego byłego rywala i napisał, że sytuacja ta mogła być spowodowana faktami, o których nic nie wiemy. Kurt Angle zapytany, co sądzi o działaniach WWE po całym zajściu, powiedział, że to nie wina federacji. Chris Benoit był odpowiedzialny za własne czyny. Sean Waltman stwierdził, że Chris był przyjemnym człowiekiem, ale zawsze było w nim coś dziwnego. Przez kilka dni całą sprawą zajmowały się media w całych Stanach Zjednoczonych. Temat poruszyły najważniejsze media informacyjne, takie jak m.in. Fox News.

Po całej tragedii bardzo dużo krytyki spadło na WWE, które musiało tłumaczyć się z zażywania sterydów przez swoich pracowników. To właśnie od tamtego momentu federacja zaczęła częściej zwalniać osoby złapane na dopingu.

Teorie spiskowe
Często teorie spiskowe są brane zupełnie z powietrza i nie mają wiele wspólnego z faktami. W tej sytuacji sam jednak bardzo zaciekawiłem się spekulacjami, które mówiły, że cała sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej. Poruszyłem już kiedyś ten temat w artykule poświęconym teoriom spiskowym we wrestlingu. Teraz trzeba to jednak rozwinąć jeszcze bardziej. Poniżej opisałem teorie, które według mnie są najciekawsze:

Wspominałem już o tym, że Chavo Guerrero dzwonił do Chrisa Benoit. Meksykanin w jednym z wywiadów powiedział, że odbył rozmowę ze swoim przyjacielem jeszcze dzień wcześniej, więc w dniu śmierci Nancy. Podobno Guerrero usłyszał pukanie do drzwi i Chris poszedł otworzyć, a następnie nie odpowiadał przez około trzy godziny. Możliwe więc, że to sam wrestler wpuścił zabójcę do domu i dlatego nie odnaleziono śladów włamania.

Jak już pisałem, Guerrero informował, że Benoit brzmiał bardzo dziwnie. Do tego powiedział mu "Kocham Cię" co mogło dziwić. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Chris został zmuszony do wypowiedzenia tych słów i czując, co go czeka, pożegnał się z przyjacielem.

Nigdy nie odnaleziono telefonu komórkowego Benoit oraz igieł, którymi wstrzykiwał sobie sterydy. Może to sugerować, że zabójca po tym, jak zamordował trzy osoby, zabrał telefon ofiary, by nie pozostawiać żadnych odcisków palców.

Według oficjalnej wersji Benoit zmarł w niedzielę i tego samego dnia wysłane zostały ostatnie wiadomości tekstowe. Lekarz medycyny miał jednak bardzo duże wątpliwości i twierdził, że Kanadyjczyk zginął w sobotę. Nie mógł więc już wysłać tych wiadomości.

Sterydy, które odnaleziono w domu Benoit, nie zostały odnalezione w jego ciele, ani u żadnego innego domownika.

Chris Benoit w ostatnich wiadomościach wysłał do Chavo Guerrero adres swojego domu. Było to jednak zupełnie bez sensu, bowiem Meksykanin doskonale wiedział, gdzie mieszka jego przyjaciel.

Chavo Guerrero powiedział, że Benoit w ostatnich dniach swojego życia bardzo się czymś zamartwiał. Kanadyjczyk nie chciał jednak powiedzieć, co to miało być. Możliwe, że już wtedy otrzymywał groźby od przyszłego zabójcy.

W domu Benoit odnaleziono puste butelki po piwie oraz winie. W momencie popełnienia zabójstwa Chris był jednak zupełnie trzeźwy. Podobno na zabezpieczonych przedmiotach nie odnaleziono żadnych odcisków palców.

Policja trzy razy zmieniała zdanie dotyczące tego, kiedy zmarł Daniel Benoit. Pierwotnie informowano, że dziecko zmarło tak samo jak matka już w piątek. Możliwe, że cała trójka zginęła jeszcze przed niedzielą.

Bardzo wiele emocji budziła sprawa edycji profilu Chrisa Benoit na Wikipedii. Zamieszczono tam informację o śmierci Nancy Benoit na 14h przed tym, jak policja odnalazła ciała całej rodziny. Całą sprawę poruszyło nawet Fox News. Nie wiadomo, dlaczego Chris miałby informować świat o swoim czynie przed popełnieniem samobójstwa. Co ciekawe, sam wpis został dodany ze... Stamford. To właśnie tam mieści się siedziba federacji. Oficjalnie policja uznała to za jeden wielki zbieg okoliczności.

Wielu fanów Chrisa Benoit oskarżało Kevina Sullivana o zabójstwo całej rodziny. Były gwiazdor WCW był w przeszłości mężem Nancy Benoit i wiele razy groził całej rodzinie. Policja jednak odrzuciła taką możliwość, ale co ciekawe, Sullivan miał podobno przeszłość w organizacjach satanistycznych.


Od czasu śmierci rodziny Benoit minęło już dziesięć lat, ale mimo to nadal budzi ona wielkie emocje. Nie jest to jednak niczym dziwnym i można być pewnym, że cała ta sytuacja zapisze się w historii wrestlingu. Nam pozostaje jedynie pamiętać o ofiarach tego strasznego czynu.

dodane przez Arkao w dniu: 25-06-2017 16:38:26

Udostępnij

Komentarze (7)

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Bardzo dobrze opisane fakty i teorie na temat całego wydarzenia. Arkao w tym roku nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ilość artykułów :)

napisane przez Michcio w dniu : 25-06-2017

Nooooo panie, przyznam że bardzo pan się postarałeś. Akurat jeszcze w 2007 nie byłem fanem wrestlingu (zacząłem przygodę 2 lata później) to nie miałem zielonego pojęcia o Benoitcie. Gdy pierwszy raz się o tym dowiedziałem byłem mega zszokowany tym co czytam,zwłaszcza tymi wynikami badań mózgu Chrisa. Tak czy tak podziwiam cię za rzetelność i przyłożenie się do artykułu. Uwielbiam zwłaszcza te wszystkie teorie spiskowe, a o tych wspomnianych przez ciebie nie miałem pojęcia. Prawdy chyba nigdy się nie dowiemy, a szkoda,bo to zasługuje na wyjaśnienie, a i szkoda że zawodnik z takimi umiejętnościami jak Benoit ma odejść w zapomnienie. Nie zmienimy tego co było, a jednak czego on nie zrobił to jednak zasługuje on na szacunek. Jeszcze raz brawa za artykuł. Swoją drogą kiedyś gdzieś wyczytałem że pewien komentator (czy kto to tam był) powiedział że Benoit był wrestlingową wersją Michaela Jordana.

napisane przez VillainLee w dniu : 25-06-2017

#DaćKolejnegoWarnaArkao! :D

Jeżeli istnieje coś takiego jak „resocjalizacja”, to Arkao stanowisz tego najlepszy przykład. Aż strach pomyśleć jakby Cię zmotywowało gdyby przywalili Ci kolejnego warna :twisted:
A tak na poważnie, kolejna świetna robota. Niby nie dowiedziałem się niczego, czego nie wiedziałbym wcześniej (no może poza plotami, że Sullivan prawdopodobnie był w przeszłości członkiem sekt satanistycznych :wink: ), ale powrót myślami do tamtych wydarzeń jest zawsze dla mnie bardzo emocjonalny, bo Benoit w tamtych czasach był jednym z moich ulubionych zawodników i nie mogłem się pogodzić, że ten skromny facet (nigdy nie było żadnych newsów o jego wybrykach w realu. To nie był typ zrytego łba pokroju Ortona czy Flaira) dopuścił się tego typu czynów.
Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych i jeżeli miałbym obstawiać, to postawiłbym na to, że facet pod koniec życia był już po prostu chory psychicznie (sekcja mózgu wykazała masakrę pod jego kopułą), co w połączeniu ze sterydami (a Crippler nigdy nie był typem naturalsa), które (vide: testosteron) wzmagają agresję – spowodowało, że jakaś zwykła domowa sprzeczka mogła się przerodzić w tego typu tragedię. Te dziwne SMS-y (typu podawanie adresu Chavo, który przecież adres przyjaciela znał bardzo dobrze) jasno dla mnie pokazują, że Chris już nie ogarniał co się dzieje. Za dużo uderzeń przyjętych na bańkę i Diving Headbutt’ów przerobiło mu mózg na papkę i sądzę, że facet masakrując rodzinę po prostu nie był w pełni władz umysłowych (nie żebym go rozgrzeszał, ale tak po prostu podejrzewam). Nie zdziwiłbym się gdyby zabójstwo dziecka było w jego chorym umyśle wówczas „aktem łaski” (zabił mu matkę, sam planował z sobą skończyć i nie chciał żeby dzieciak został na świecie sam jak palec).
Ogólnie ciężki temat, bo z jednej strony nie da się zapomnieć tego co facet zrobił swojej rodzinie, a z drugiej nie potrafię też zapomnieć tych zajebistych walk, które robił w ringu (vide: chociażby te z Kurtem Angle) i nie potrafię go wymazać ze swojej pamięci, tak jak zrobiło to WWE.

napisane przez -Raven- w dniu : 26-06-2017

-Raven-, ja Raven jestem takim Abyssem-Josephem Parkiem Atti. Jako Arkao - cham, kutas, prostak obrazajacy cale forum, jako TJCACPJ wzór do naśladowania :D

Co do Benoita to szkoda goscia, ale sam nie wierze w teorie spiskowe. Czesto krytykujemy WWE za brak brutalności ale ograniczenie Chair Shotow bylo świetna decyzja dla zawodnikow.

napisane przez Arkao w dniu : 26-06-2017


Cytat: TJCACPJ

ale ograniczenie Chair Shotow bylo świetna decyzja dla zawodnikow.


Jasna sprawa, tym bardziej, że chair shot na łeb, dobrze przyjęty na podniesione ręce, także może wyglądać bardzo efektownie, a oszczędza sporo zdrowia zawodnikowi.

napisane przez -Raven- w dniu : 27-06-2017

Świetna robota z artykułem. Akurat jako zwolenniczka teorii spiskowych bardzo mocno do mnie przemawiają kwestie potrójnego zabójstwa, jednak mowa o stanie mózgu Benoit też do mnie przemawiają i zmieniają postać rzeczy. Zauważyłam parę merytorycznych błędów, ale to mi nie przeszkodziło w świetnym odbiorze artykułu :)

napisane przez LoboTaker w dniu : 27-06-2017

Świetny artykuł, długo czekałam aż go napiszesz ;) Uwielbiam czytać o rozmaitych teoriach spiskowych, dlatego chciałoby się, żeby tekst był jeszcze dłuższy. Mimo, że dzięki Tobie znałam większość teorii już wcześniej i tak przeczytałam z dużym zainteresowaniem.

napisane przez Amy w dniu : 27-06-2017

Reklama

Sondy

Wrestling bez publiczności Zupełnie mi nie przeszkadza
Przyzwyczaiłem się, ale czekam na powrót publiczności
Jest gorzej, ale mimo to oglądam
Tego nie da się oglądać

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcjĂŞ portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy