Draft Lottery to jedno z najważniejszych wydarzeń w WWE w ciągu roku.


Rok 2002 marzecNa początku 2002 roku, WWF ogłosiło, że rozpoczną coś co nazywają "brand extension" (w wolnym tłumaczeniu "rozszerzenie marki"). Roster WWF miał być podzielony na dwa mniejsze. Każdy z nich miał mieć własne show i oddzielnych mistrzów: RAW i SmackDown!. To był ich tak zwany "Plan B" w odpowiedzi na scenariusz Invasion, który miał przypominać WCW i ECW działające pod kierownictwem WWF. Zwolennicy podziału rosterów uważali, że dzięki temu mid-carderzy będą mieli szansę na wspięcie się wyżej w hierarchii, podczas gdy krytycy twierdzili, że roster stały zablokuje wielu zawodników którzy nie będą występować regularnie tylko na jednym show.

To zapoczątkowało wprowadzenie "draftu" który odbył się 25 marca 2002 na jednym z odcinków RAW w State College, Pennsylvania. Był prowadzony tak jak zwykły draft sportowy, z tym, że do jednego rosteru mógł dołączyć jeden wrestler, kolejny wrestler był wybierany przez kolejny roster i tak na zmianę (wyjątkiem były tag team championi i frakcje). RAW reprezentował Ric Flair podczas gdy SmackDownem! dowodził Mr. McMahon. Ustalono też, że WWF Undisputed Champion (Triple H) i WWF Women's Champion (Jazz) będą występować w obu rosterach do czas starty przez nich tytułu.

McMahon wygrał rzut monetą co zadecydowało o tym, że będzie wybierał jako pierwszy. Chris Jericho i Stephanie McMahon byli nie do wzięcia tej nocy gdyż walczyli przeciwko Triple H. Steve'a Austina nie można było wybrać gdyż "wymogi kontraktowe" umożliwiały mu samemu wybór rosteru w którym chce występować. Grupa nWo byli zebrani jako jedna grupa. Billy i Chuck również gdyż byli wtedy Tag team Championami.

Początkowe 20 wyborów (10 dla każdego rosteru) było ogłoszonych na żywo na gali RAW. Pozostałe były wybierane loteryjnie i ogłoszone na stronie wwf.com po transmisji.

I tak kolejno wybierali (w nawiasie wyniki draftu uzupełniającego):

McMahon - Smackdown:
The Rock, Kurt Angle, Chris Benoit, Hulk Hogan, Billy & Chuck, Edge, Rikishi, D-Von Dudley, Mark Henry, Maven, (Billy Kidman, Tajiri, Chris Jericho, Ivory, Albert, The Hurricane, Al Snow, Lance Storm, Diamond Dallas Page, Torrie Wilson, Scotty 2 Hotty, Stacy Keibler, Christian, Test, Farooq, Tazz, Hardcore Holly, Val Venis, Perry Saturn)
Ric Flair - RAW:
The Undertaker, nWo (Kevin Nash, Scott Hall, X-Pac), Kane, Rob Van Dam, Booker T, Big Show, Bubba Ray Dudley, Brock Lesnar, William Regal, Lita, (Bradshaw, Steven Richards, Matt Hardy, Raven, Jeff Hardy, Mr. Perfect, Spike Dudley, D'Lo Brown, Shawn Stasiak, Terri, Jacqeline, Goldust, Trish Stratus, Justin Credible, Big Boss Man, Tommy Dreamer, Crash Holly, Mighty Holly)

Kiedy Triple H stracił tytuł na rzecz Hogana stał się wrestlerem SmackDownu!. Kiedy Jazz straciła tytuł stała się zawodniczką RAWu.

(Osobiście polecam obejrzenie tego RAWu gdyż The Rock zrobił świetny blisko 10 minutowy speech w kierunku McMahona. Fenomenalny segment.).

Rok 2002 czerwiec - październikBył czas kiedy scenariusz w którym McMahon władał SmackDownem! a Flair RAW, uwikłał tą dwójkę do stoczenia walki przeciwko sobie na RAW w czerwcu 2002, gdzie zwycięzca miał być jedynym właścicielem WWE. Mecz wygrał McMahon przy pomocy Brocka Lesnara. Mianował też wtedy managerów do każdego rosteru. Władzę nad RAW przejął Eric Bischoff a SmackDownem! zajęła się Stephanie McMahon.

McMahon wtedy zadeklarował wszystkie kontrakty otwartymi przez krótki okres czasu. Brock Lesnar, Chris Benoit, Eddie Guerrero i The Undertaker znaleźli się na SmackDownie!, a Stacy Keibler, The Hurricane, Randy Orton, Christian, Lance Storm, Test, Chris Jericho i Triple H przeszli na RAW.

Później Big Show przeszedł na SmackDown! podczas scenariusza z Ericem Bischoffem. Uważał on że RAW należą się nowe talenty więc zastosował wymianę 5 za 1. Za Big Showa do RAW przyszli D-Von Dudley, Al Snow, Maven, Ivory i Val Venis.

Inni wrestlerzy jak Rodney Mack, Linda Miles i Bradshaw zmieniali rostery bez wyjaśnień (Johnny Nitro został zwolniony z RAW przed przejściem na SmackDown!). Prawdopodobnie kontuzjowani wrestlerzy mogli wrócić do jakiego rosteru chcieli.

Specjalnym przywilejem było mianowanie Brocka Lesnara Undisputed Championem, który miał występować tylko i wyłącznie na SmackDownie!. Z kolei Women's Championship title miał być tylko dla RAW. RAW nie posiadał wtedy żadnego championa więc Bischoff ogłosił Triple H pierwszym World Heavyweight Championem.

Rok 2004 marzecW 2004 roku, dwa lata po brand extension (dzień po Wrestlemanii XX), McMahon ogłosił, że drugi draft odbędzie się w przyszłym tygodniu 22 marca 2004 na gali RAW w Detroit. Był to pierwszy normalny draft w którym każdy mógł mieć każdego z drugiego rosteru. Jednak każda osoba wybrana miała czas do północy aby zgodzić się na tą propozycję lub odmówić włącznie z oddaniem swego miejsca innemu zawodnikowi. Po drafcie część fanów była zawiedziona, że przeniosło się tak mało wielkich gwiazd. W między czasie managerem SmackDownu! został Paul Heyman.

Paul Heyman - SmackDown!:
Rene Dupre, Mark Jindrak, Triple H, Rob Van Dam, Theodore Long, Spike Dudley
Eric Bischoff - Raw:
Shelton Benjamin, Nidia, Rhyno, Tajiri, Edge, Paul Heyman.

Paul Heyman natychmiastowo musiał zrezygnować z pełnienia funkcji managera generalnego po wybraniu do RAWu. Koniec czasu przewidzianego na zmiany dodatkowe upływał o 21 następnego dnia. Szybko po tym Kurt Angle został mianowany nowym managerem generalnym SmackDownu!. Dodatkowe zmiany zostały przeprowadzone po drafcie.

Do RAWu przeszedł Triple H w zamian za Dudley Boyz i Bookera T. Na Smackdown przeszli Rico i Miss Jackie w zamian za A-Traina i Chucka Palumbo.

Rok 2005 czerwiecKolejna loteria draftowa została ogłoszona w 2005 roku. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, draft miał miejsce na galach RAW i SmackDown! od 6 do 30 czerwca a nie jednej nocy. Generalnym managerem SmackDownu! Został Theodore Long.

W ciągu ostatnich dwóch dni draftu, każdy z rosterów był zobowiązany do wyboru dwóch imion. John Cena w międzyczasie został WWE Championem, tak więc ten tytuł stał się ekskluzywnym tytułem na RAW. Batista został World Heavyweight Championem a ten tytuł stał się jedynie do zdobycia przez Smackdown.

Theodore Long - SmackDown!:
Chris Benoit (9 czerwca), Randy Orton (16 czerwca), Muhhamad Hassan (23 czerwca), Christian i Batista (30 czerwca)
Eric Bischoff - RAW:
John Cena (6 czerwca), Kurt Angle (13 czerwca), Carlito (20 czerwca), Big Show i Rob Van Dam (27 czerwca)

Następujący wrestlerzy pozamieniali się w nocy 1 lipca (po uzgodnieniu managerów generalnych a nie przy pomocy loterii).

Theodore Long - SmackDown!:
Simon Dean, Sylvain Grenier, Candice Michelle, William Regal, Steven Richards
Eric Bischoff - RAW:
Danny Basham, Rene Dupree, Chavo Guerrero, Mark Jindrak, Kenzo Suzuki

Jednak Mark Jindrak i Kenzo Suzuki zostali zwolnieni tydzień później i nigdy nie zadebiutowali na RAW. Jindrak miał kilka meczy próbnych w WWE.

W związku z negatywnymi opiniami publiczności, UPN rozkazało WWE znieść kontrowersyjnych Muhammada Hassana i Daivariego z ich telewizji. W rezultacie, WWE wysłało Muhammada Hassana do OVW (rozwojówka WWE) gdzie po miesiącu został zwolniony. Daivari został wysłany do WWE Deep South (rozwojówka WWE) na kilka miesięcy po których powrócił do WWE jako manager Kurta Angle.

Sierpien 2005 - Maj 200622 sierpnia 2005, Candice Michelle i Torrie Wilson przeniosły się na RAW a Christy Hemme i Stacy Keibler na SmackDown! bez żadnych wyjaśnień poza wyjaśnieniem wobec Candice które brzmiało "She is too hot for network TV". Christy Hemme została zwolniona niedługo po tym. Stacy zrobiła kilka różnych scenariuszy na SmackDownie! po czym rozpoczęła swój występ w programie "Taniec z gwiazdami". Ponadto zaczęła udzielać wywiadów i otrzymała kilka interesującyh propozycji spoza WWE. Jej kontrakt z WWE wygasł w czerwcu.

Dwie gwiazdy RAW w styczniu 2006 wyzwały SmackDown na walki o mistrzostwo i wygrało je. Kurt Angle wygrał World Heavyweight Championship na gali SmackDown! 10 stycznia 2006. Na następnej gali RAW ogłosił, że jego kontrakt z czerwonym rosterem już wygasł i, że przenosi się od rosteru SmackDown!. Razem z nim przeszedł jego manager Daivari. Na Royal Rumble 2006, Gregory Helms wygrał Cruiserweight Championship i przeszedł z RAWu na SmackDown!.

Melina i Johnny Nitro zostali "zwolnieni" ze SmackDownu! I oboje zadebiutowali 29 maja 2006 na RAWie gdzie Nitro przegrał non title match z Johnem Ceną.

Maj - Czerwiec 2006 (Ponowne powstanie ECW)
Nowy promotor ECW Paul Heyman zrobił dwa draftowe wybory wrestlerów którzy mieli zasilić ECW. Jeden z RAWu i jeden ze SmackDownu. Ogłosił swoje wybory 29 maja na RAWie.

Do ECW przeszli Rob Van Dam z RAW i Kurt Angle ze SmackDown!.

2 czerwca 2006 do rosteru SmackDown! przeniosła się Ashley Massaro.

Podczas gali WWE vs ECW Head To Head Randy Orton zmienił roster na RAW.

Poza tym do ECW dołączyli Big Show, Nunzio i Steven Richards.

Rok 2007 czerwiec
11 czerwca 2007 roku to data pierwszego w historii draftu z udziałem wszystkich trzech brandów. Pierwsza część odbyła się na RAW a druga czyli draft uzupełniający na stronie wwe.com. Jednakże w tym roku zasada przyznawania kolejności oraz wyborów była całkowicie losowa (jeżeli we wrestlingu można mówić o losowości). Zasada byłą taka iż na gali walczyli wszyscy zawodnicy z podziałem na rostery. Jeżeli walkę wygrywał zawodnik np.: z RAW to automatycznie na titantronie odbywało się komputerowe losowanie zawodnika. Po każdej walce takie losowanie miało miejsce. Im więcej wygranych walk tym więcej zawodników przechodziło do danego rosteru. Jedynie Battle Royal było warte aż dwa draft picki. Ostatecznie RAW i SmackDown! miały po 4 draft picki a ECW tylko 2.

W nawiasie przejścia po drafcie uzupełniającym.
RAW:
King Booker, Bobby lashley, Snitsky, Mr. Kennedy, (Paul London i Brian Kendrick, The Sandman, Daivari, William Regal, Jillian Hall)
SmackDown!:
The Great Khali, Torrie Wilson, Chris Masters, Ric Flair, (Kenny Dykstra, Hardcore Holly, The Major Brothers, Victoria, Eugene)
ECW:
The Boogeyman, Chris Benoit, (Viscera, The Miz, Johnny Nitro)

Skutkiem tego draftu ECW stało się najlepiej oglądanym programem na kanale Sci-Fi. 16 października ogłoszono, że ECW i Smacdown! Będą regularnie wymieniały się swoimi gwiazdami.

Rok 2008 czerwiec
23 czerwca w San Antonio odbył się kolejny Draft. Zasady były takie same jak w poprzednim roku z tą różnicą, ze tym razem wylosowany przez komputer mógł być każdy: od wrestlera, poprzez divę aż do spikerów i komentatorów. Prawdą jest to, iż tak naprawdę to prawdopodobnie żaden z zawodników nie wiedział jakie będą wyniki losowania. Podobno tylko Triple H był wtajemniczony. Przykładem potwierdzającym moje słowa może być reakcja Jima Rossa. Wracając do draftu należy wspomnieć, iż na RAW przeszedł ECW Champion Kane, do ECW United States Champion Matt Hardy a na Smackdown! WWE Champion Triple H. Wszystkim trzem zawodnikom pozwolono bronić swoich pasów na nowych dla nich galach.

Co do draftu wybranych zostało 28 osób. Na żywo w telewizji dokonano 11 zmian rosterów i 17 zmian w wyniku draftu uzupełniającego. Wśród tego było 2 komentatorów, 2 divy i 24 wrestlerów. RAW zyskał 11 draft picków, Smackdown! 12 a ECW zaledwie 5.

(w nawiasie zawodnicy z draftu uzupełniającego)
Przeniesieni na RAW:
Rey mysterio, CM Punk, Michael Cole, Batista, Kane, (Jamie Noble, Deuce, Chuck palumbo, Matt Striker, Layla).

Przeniesieni na SmackDown!:
Jeff Hardy, Jim Ross, Umaga, Mr. Kennedy, Triple H, (Trevor Murdoch, Big Daddy V, DH Smith, Brian Kendrick, Maria, Shelton benjamin, Carlito).

Przeniesieni do ECW:
Matt Hardy, (Mark Henry, Hornswoogle, Super Crazy, Finlay).

Po Drafcie Jim Ross mówił, że zamierza rzucić pracę komentatora jednak ostatecznie sytuacja się uspokoiła. Sprawa co do pasów wyglądała tak. ECW pozostało bez swojego pasu, SmackDown! straciło swój drugi najwazniejszy pas US a RAW pozostał bez WWE Championship. Czyli teoretycznie najlepszą sytuację miał SmackDown!. Po jakimś czasie Kane stracił pas na rzecz Marka Henry'ego, Matt Hardy na rzecz Sheltona Benjamina a Edge na rzecz CM Punka. W ten oto sposób sprawa pasów się uspokoiła.

Rok 2009 kwiecieńJuż za niespełna 2 miesiące będziemy świadkami kolejnego już draftu.

dodane przez Marcin N (Brejver) w dniu: 24-02-2009 18:51:16

Udostępnij

Komentarze (6)

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Dobry artykuł, jednak bije po oczach jeden błąd. Draft 2009 odbędzie się 13 kwietnia, a nie jak napisałeś za trzy tygodnie. :D

napisane przez marcin145 w dniu : 24-02-2009

O kruca :P Nie wiem czemu policzyłem do 13 marca :D Już poprawiam :)

napisane przez Brejver w dniu : 24-02-2009

świetne, lekko napisane i można się dowiedzieć wszystkiego o historii draftu :D

napisane przez Cezet w dniu : 24-02-2009

Brakuje mi jakiś ciekawostek na koniec, ale poza tym jest bardzo dobrze.

napisane przez luki w dniu : 25-02-2009

Artykuł według mnie bdb. napisany. Dziękuje za lekturę.

napisane przez Shadow w dniu : 27-02-2009

Bardzo dobrze napisany artykuł - skrótowo i przejrzyście. :]

napisane przez LuLu w dniu : 02-03-2009

Reklama

Sondy

Obecnie najważniejsza walka WM 35 to? Brock Lesnar vs. Seth Rollins
Ronda Rousey vs. Becky Lynch vs. Charlotte Flair
Triple H vs. Batista

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcję portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy