Moment, kiedy Vince McMahon przyznał, że wrestling jest ustawiany

Moment, kiedy Vince McMahon przyznał, że wrestling jest ustawianyPowiedzmy sobie wprost - wrestling jest ustawiany. Zwycięzca jest znany przed walką, a wrestlerzy robią, co mogą, by nie zrobić przeciwnikowi krzywdy. Celowo nie używamy słowa "udawany", bo choć walki są reżyserowane, to fizyczne poświęcenie jest całkowicie prawdziwe.

Choć trudno w to uwierzyć, były czasy, kiedy to, że wrestling jest prawdziwy, wydawało się równie oczywiste jak to, że papież jest katolikiem. Najbardziej znana próba odkrycia prawdy o wrestlingu i WWF miała miejsce w 1984 r., kiedy to John Stossel, dziennikarz śledczy programu 20/20, rozmawiał z wrestlerem Davidem Schultzem. W pewnym momencie wypalił: "moim zdaniem to wszystko jest udawane". Schultz wpadł w furię i zaczął bić Stossela, pytając go: "I co, dalej myślisz, że to udawane?". Zarejestrowały to oczywiście kamery programu 20/20.


Link do filmuSchultz nie odpuszczał nawet, kiedy Stossel zaczął uciekać, więc powstał z tego ciekawy materiał. Stossel zażądał później od WWF 425 tys. dolarów, a Schultz został zwolniony za próbę ataku na Mr. T. Za swoje zachowanie względem dziennikarza został jednak zawieszony. I to nie przez Vince'a McMahona, a przez Sportową Komisję Stanu Nowy Jork.

Komisje stanowe były na wszystkich galach wrestlingu i przyznawały licencje wrestlerom oraz sędziom. Pobierały także podatki od gal, a nawet procent od biletów, w zależności od tego, w którym stanie odbywało się wydarzenie. Vince McMahon uznał jednak, że tego już za dużo i zdecydował się na coś niewyobrażalnego: postanowił ujawnić największy sekret wrestlingu.

Narodziny sportowej rozrywkiStało się to 10 lutego 1989 r. w Senacie stanu Nowy Jork, podczas debaty o wyjęciu wrestlingu spod kontroli komisji stanowej. Vince McMahon, reprezentujący WWF, przekonywał wtedy, że wrestling powinien być zdefiniowany jako "dyscyplina, której zawodnicy dostarczają widzom rozrywki, a nie rywalizują na zasadach stricte sportowych".

Po tych słowach potwierdziły się wszystkie podejrzenia - wrestling nie jest prawdziwym sportem. W efekcie ustawa o deregulacji wrestlingu przeszła większością 37 głosów przeciwko jednemu.

Co stało się potem?Jak łatwo się domyślić, zachowanie Vince'a zostało skrytykowane w środowisku wrestlingowym. Wielu osobom wydawało się, że wrestling bezpowrotnie stracił swój urok. McMahon jednak się tym nie przejął i wymyślił swoje nowe ulubione określenie - "sportowa rozrywka".

Był to sukces nie tylko Vince'a, ale też Lindy, która usilnie lobbowała za deregulacją wrestlingu. To była pierwsza wygrana McMahonów ze sportowymi komisjami. Dłuższe, droższe i trudniejsze walki były jednak dopiero przed nimi.

Deregulacja wrestlingu sprawiła, że gale przestały być kontrolowane przez komisje, a co za tym idzie, wrestlerzy nie musieli przechodzić testów, a organizatorzy zapewniać karetki na wypadek kontuzji.

Decyzja ta miała też jednak dobre strony, a jedną z nich był rozwój federacji niezależnych. Wielu promotorów mogło w końcu pozwolić sobie na organizację gali, nie płacąc za licencje i inne formalności, które wcześniej stanowiły przeszkodę. Skorzystało na tym m.in. ECW.

Źródło: http://www.independent.co.uk/sport/general/wwe-mma-wrestling/historic-moments-in-wrestling-part-6-vince-mcmahon-admits-wrestling-is-predetermined-9461429.html

dodane przez SixKiller w dniu: 15-10-2017 10:11:09

Udostępnij

Komentarze (3)

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Wedlug mnie pójście w strone rozrywki sportowej bylo krokiem do przodu. Pewnie nigdy nie zobaczylibysmy Ery Attitude, NWO czy innych skutkow końcówki lat 90, gdyby McMahon nie chciał ewoluowac.

napisane przez Arkao w dniu : 15-10-2017

Ja z kolei nie jestem do końca przekonany. Akcje w stylu NWO zdarzały się już wcześniej, np. podczas feudu Four Horsemen - Dusty Rhodes. Gdyby nie deregulacja, wrestling na pewno wyglądałby inaczej - pytanie tylko, jak bardzo. Co jednak ciekawe, wrestling nie uwolnił się do końca od komisji stanowych. Przykład: w 2005 na No Way Out odbył się cage match JBL - Big Show, w którym klatka była zakończona drutem kolczastym. Komisja stwierdziła jednak, że w walkach wrestlingowych nie wolno używać drutu, w związku z czym służył on wyłącznie jako dekoracja i nie został wykorzystany w żadnym spocie. Jako ciekawostkę dodam, że gala odbyła się w Pennsylvanii - rodzinnym stanie ECW :lol:

napisane przez SixKiller w dniu : 15-10-2017

Czar prysł i generalnie czytając książki Flaira, Hansena czy Terry'ego Funka widać różne żale. Kiedyś do zawodów trzeba było być wciągniętym, nie było otwartej furtki tak jak teraz i do kokosów dostawali się tylko nieliczni. Opisywali wiele ciekawych sytuacji w której bronili biznesu i swoich czeków. Fakt jest jednak taki, że to musiało się wydarzyć prędzej czy później. W 1989 roku nikt nie mógł przewidzieć powszechnego przesyłu informacji przez internet, ale wkrótce i tak wszystko by się wydało, także to kolejny przykład geniuszu Vince'a McMahona. ;)

napisane przez IIL w dniu : 21-10-2017

Reklama

Sondy

Kto wygra WWE 30 Man Royal Rumble Match 2019? Seth Rollins
Braun Strowman
Drew McIntyre
John Cena
The Miz
Bobby Lashley
Brock Lesnar
Rey Mysterio
AJ Styles
Daniel Bryan
Dean Ambrose
Finn Bálor
Randy Orton
Elias
Samoa Joe

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcję portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy