Historia WCW - World Championship WrestlingFederacja która wszystkim bardzo dobrze jest znana jako WCW, czyli World Championship Wrestling zadebiutowała wiele lat temu jako zarówno Georgia Championship Wrestling jak i Mid-Atantic Championship Wrestling. Dwie te federacje należały pod Jim Crockett Promotions i wbrew różnym nazwą były to tak naprawdę te same federacje.

W listopadzie 1988 roku, Jim Crockett sprzedał Jim Crockett Promotions do WTBS. Promocje Crockett'a były bardzo związane z NWA. Jednak żeby zdystansować się od NWA, które w tamtym czasie nadal istniała jako "papierowa" federacja WTBS zaczął zmieniać nazwy programów z NWA na WCW. Zmiana taka miała miejsce w 1990 roku. W styczniu 1991 roku, nazwa WCW praktycznie w pełni zastąpiła nazwę NWA.

WCW formalnie należało do Time Warner oraz WTBS. Ted Turner miał większość udziałów w Time Warner a co za tym idzie był wyłącznym właścicielem WCW. Jednak o dziwo nie chciał połączyć Turner z Time Warner. Oficjalnie 1 stycznia 1991 roku nazwa WCW wyparła nazwę NWA i w ciągu 10 dni w WCW nie było World Championa oraz World Tag Team Champion'ów. W WCW zaczęto budować promocję na bazie Mid-Atantic Championship Wrestling i został stworzony odpowiednik NWA U.S. Title (trzymany przez Lex'a Lugera) jak i NWA World TV Title (trzymany przez Tom'a Zenka). Ten dwa tytuły zostały przemianowane na WCW U.S. Title oraz WCW TV Title. Następnie tą samą drogę przeszła reszta tytułów.

11 stycznia 1991 roku, Ric Flair pokonał Stinga i zdobył NWA World Title i natychmiastowo WCW nazwał go WCW World Championem. W tym momencie można stwierdzić, iż były dwa różne tytuły ! Flair był jednocześnie posiadaczem NWA jak i WCW World Title. WCW World Title zostało utworzone jako zupełnie osobny tytuł w stosunku do NWA World Title i nie był z nim w żadnym bezpośrednim związku, oprócz tego iż mistrz NWA był pierwszym w historii mistrzem WCW.

Ta sama sytuacja miała miejsce w przypadku pasów tag teamów. WCW utworzyło WCW World Tag Team Titles, równocześnie przyznając je Butch Reed'owi oraz Ron'owi Simmons'owi czyli aktualnym NWA World Tag Team Championom. Z biegiem czasu zostało przyjęte, że te pasy to jedno i to samo, jednakże była to zupełna nieprawda. W 1992 roku NWA zostało na nowo otworzone i WCW World tag Team Championi Steve Williams & Terry Gordy zdobyli NWA World Tag Team Titles w finale turnieju właśnie o te pasy. A więc byłi championi zarówno WCW jak i NWA.

Tytuł NWA World Title to już zupełnie inna historia. W 1992 roku, kiedy NWA zostało na nowo otworzone Masa Chono zdobył NWA World Title. Jego panowanie, zarówno te z Great Mutą jak i Barry'm Windham'em dały duży prestiż temu tytułowi. WCW odseperowało się ostatecznie od NWA w 1993 roku. Kiedy WCW World Champion Ric Flair pokonał WCW International World Championa - Stinga, pasy te zostały zunifikowane w jeden tytuł.

Od 1994 roku w WCW nastąpił przełom. Dzięki wielkim pieniądzom Teda Turnera, do WCW były ściągane największe gwiazdy wrestlingu, a wśród nich m.in. Hulk Hogan, Randy Savage, Lex Luger czy tez w późniejszym czasie Kevin Nash oraz Scott Hall. W 1996 roku powstało nWo i rozpoczął się nowy okres dla WCW. nWo dało WCW wielkie pieniądze ale co za tym idzie wielką wojnę poniedziałkowych gal WCW i WWF/E czyli Nitro z Raw is War. Angle z nWo okazało się świetnym pomysłem na jeszcze większe zainteresowanie ludzi produktem WCW.

Tak dobry okres w WCW trwał gdzieś do 1999 roku. Od tego momentu to WWF/E powracało na "tron" i poniedziałkowe "wojny ratingów" wygrywało Raw is War, osiągając w porywach rating rzędu 7.0, co było i jest wyśmienitym wynikiem i obrazowało podział sił w tamtym czasie. Ostatnie 1/5 roku w WCW przeminęło dosyć ciężko. Coraz więcej gwiazd odchodziło do konkurencyjnego WWF/E a sam produkt WCW nie był już tak ciekawy. Na sam koniec działalności WCW, federacja zaczęła zatrudniać te mniej znane gwiazdy jak chociażby AJ Styles, Christopher Daniels czy też Air Paris. 26 marca 2001 roku, odbyło się ostatnie w historii WCW Nitro "Night of the Champions". Podczas tamtej pamiętnej nocy, poraz pierwszy w historii został pokazany Vince McMahon, który ogłosił iż nabył WCW od Time - Warner/AOL. Ta data była dniem śmierci WCW.

Nowy rozdział dla WCW miał rozpocząć się pod szyldem WWE. Plany były ogromne, jednak głównie dzięki braku największych gwiazd WCW oraz w późniejszym czasie zbytniej niechęci Vince'a McMahona, WCW nie zostało na nowo otwarte.

Prawdopodobnie już nigdy nie zobaczymy WCW. Sama federacja była jedną z najlepszych w latach '90 i taka pozostanie w naszej pamięci...

Napisał - RVD

Komentarze ()

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Reklama

Sondy

Obecnie najważniejsza walka WM 35 to? Brock Lesnar vs. Seth Rollins
Ronda Rousey vs. Becky Lynch vs. Charlotte Flair
Triple H vs. Batista

Komentarze i wyniki

Czat

Kontakt

Poznaj redakcję portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Partner

plagiat

Reklamy