Co to jest Wrestling?

Rzeczywistość czy fikcjaProfesjonalny wrestling jest "symulowany" w tym sensie, że wszystkie wyniki są z góry ustalone, i ich efekty często są przesadzane. Niektóre traktowane są jako formy przedstawienia albo dramatu, lecz nigdy nie jest używanie słowo "sztuczne" do określania ich. Różne chwyty wrestlingowe wywołują wiele bólu i prawdziwe kontuzje. Oczywiście, wielu pro wrestlerów i fanów, często się złoszczą gdy niektórzy krytycy wrestlingowi nazywają to "fikcją".

Główną zasadą meczów jest to, że wyniki są z góry ustalone. Są one ustalane przez "bookerów". Ustalają oni też charakter każdego wrestlera począwszy od heeli czyli złych i face'ów czyli dobrych wrestlerów. Na dłuższą metą ustalają też trwające "feudy" i scenariusze. Zazwyczaj walczący ze sobą kontaktują się w niektórych momentach ustalając jaki będzie następny ruch przeciwnika po to aby każdy ich ruch i cios wyglądał jak najbardziej prawdziwie. Sędzia zazwyczaj również też mówi im harmonogram walki czyli jej czas czy intensywność.

Bardzo ważnym elementem wrestlingu są incydenty z krwawieniem które są prawdziwe. Krwawienie jest zazwyczaj wywoływane przez wykonanie małego nacięcia małym ostrzem na czole. Zazwyczaj osoba która ma krwawić sama nacina sobie ranę korzystając z tego, że kamery nie są zwrócone na tą osobę. Czasem jednak to przeciwnik wykonuje nacięcie.

Krwawienie jest znane jako "juicing". Jeśli wrestler krwawi niezamierzenie na przykład jeśli przypadkowo złamie nos, mówi się wtedy że on "juicing the hard way". Jeśli wrestler uderzy drugiego wrestlera mocniej niż zazwyczaj mówi się, że walczy "stiff'owo".

Z drugiej strony są federacje w których prawdziwa przemoc istnieje. W tych federacjach granica pomiędzy przemocą a przedstawieniem zostaje zamazana.

ZasadyNaturą profesjonalnego wrestlingu jest symulowanie. Jest to jedna z wielu różnic między profesjonalnym wrestlingiem a tradycyjnym. Inne różnice mogą być znalezione dzięki spojrzeniu na zasady pro wrestlingu.

Sędzia posiada kontrolę nad każdym meczem i ma wielki autorytet tak więc każda decyzja ringowa może być podjęta przez niego. Oczywiście każda taka decyzja jest z góry ustalana z promotorem federacji tak aby pasowała do trwającego scenariusza. Znaczy to to, że promotor federacji może zmienić decyzję sędziego już po meczu np.: kiedy wrestler wygra poprzez dyskwalifikację, to promotor może stwierdzić że ten mecz miał rangę "no disqualification". Motto wrestlingu jest używane aby podkreślić zasady i brzmi: "Nie możesz stwierdzić tego, czego nie widziałeś", czyli jeśli sędzia czegoś nie widział to się to nie zdarzyło. Używane jest to aby diametralnie zmienić sytuację podczas meczu po to aby wzbudzić zainteresowanie publiczności. Jednym z bardziej znanych momentów z sędzią jest "przypadkowe" znokautowanie go bądź wyrzucenie poza ring. Kiedy jest on ogłuszony, jeden wrestler, zazwyczaj Heel, nagle wygrywa mecz dzięki np.; pomocy z zewnątrz, użyciu przedmiotu niedozwolonego lub czegoś innego. Sędzia nie widział tych zdarzeń lecz wstaje w momencie kiedy musi odklepać jednego z wrestlerów. Wrestlerzy mogą wygrać mecz przez pinfall, submission, count-out, disqualification i nie powstanie w czasie odliczania do dziesięciu.
Uderzanie jest dozwolone tylko wtedy kiedy pięść wrestlera jest otwarta. Jest to prawdopodobnie najbardziej ignorowana zasada, gdyż sędzia nigdy nie zdyskwalifikuje zawodnika za uderzanie zamkniętą dłonią. Sędzia jednak może upomnieć zawodnika i nakazać mu przestać co jest skuteczne dość rzadko. Wrestlerzy mogą kopać jedynie podeszwą stopy jednak jest to tylko i wyłącznie sucha zasada nie mająca w całości pokrycia z rzeczywistością. Jeśli jeden wrestler dotyka jakąkolwiek częścią ciała lin, kontakt między walczącymi musi zostać przerwany w ciągu pięciu sekund. Ta strategia używana jest zazwyczaj do ucieczki z submission oraz kiedy wrestler jest pinowany blisko lin.

PinfallŻeby wygrać przez pinfall, wrestler musi pinować swego przeciwnika tak aby jego obydwa ramiona dotykały maty ringu. Wtedy to sędzia klepie trzy razy ręką. Jest to najczęstsza forma porażki. Niedozwolone jest jednak trzymanie liny przez pinującego po to aby przeciwnik nie mógł się poruszyć. Jest to używane zazwyczaj przez heeli.

SubmissionAby wygrać przez submission, wrestler musi zmusić swego przeciwnika do poddania się przez użycie na nim submission np.: leg-lock, ankle-lock, etc.

Czasem submission ma za zadanie doprowadzić do utraty przytomności przez przeciwnika. Wtedy to sędzia chwyta rękę ofiary i opuszcza ją trzykrotnie na matę. Jeśli ręka opadnie trzykrotnie to sędzia przerywa walkę i ogłasza zwycięzcę. Często jednak wrestler przy trzecim opuszczeniu ręki zatrzymuje ją i walczy dalej.

Dziś, wrestlerzy poddają się submissionowi przez odklepanie wolną ręką w matę. Zostało to wprowadzone w połowie lat 90-tych. W niektórych federacjach istnieje też poddanie się słowne. Dzieje się to wtedy kiedy obie ręce ofiary są unieruchomiona w submission.

CountoutCountout jest wtedy kiedy wrestler znajduje się dłużej za ringiem niż czas w jakim sędzia doliczy do 10. Jeśli obydwaj wrestlerzy są poza ringiem odliczanie jest przerywane w momencie kiedy jeden z nich powróci na moment na ring. W przeciwnym razie następuje "double countout".

Jeśli obydwaj wrestlerzy lezą na macie sędzia może odliczać do dziesięciu. Jeśli jeden z wrestlerów podniesie się odliczanie jest przerywane a walka kontynuowana.

Zasada odliczania opiera się na tym że wrestler nie może wygrać oficjalnie pojedynku jeśli żadna z części ciała przeciwnika nie znajduje się na ringu.

DyskwalifikacjaDo ogłoszenia dyskwalifikacji przyczyniają się:
- Używanie nielegalnych chwytów, nie przerwanie walki kiedy przeciwnik trzyma liny, gryzienie przeciwnika, stanie na narożniku i uderzanie zamkniętą pięścią, nie przerwanie akcji przed odliczeniem, przez sędziego do pięciu.
- Wszystkie poza ringowe interwencje osób które nie mają w tym momencie meczu gdy dotykają lub uderzają przeciwnika. Jeśli jednak ktoś spróbuje interweniować, jednak gdy zostanie wyrzucony poza ring nie zadając ciosu nie ma dyskwalifikacji.
- Uderzanie przeciwnika niedozwolonym przedmiotem, chyba że ten przedmiot uznawany jest w zasadach tego meczu.
- Low-blow w krocze.
- Dotykanie sędziego.

W praktyce zasady walki są zazwyczaj naruszane bez dyskwalifikacji podczas kiedy sędzia nie widzi, lub gdy sędzia widzi lecz nie przerywa walki. Prawie zawsze, sędzia musi widzieć naruszenie zasad na swoje własne oczy i wtedy dopiero przerywa walkę. Jednak czasem sędzia jest nokautowany, wtedy to zasady można łamać w taki sposób jaki tylko się chce.

Jeśli obydwaj przeciwnicy nie stosują się do uwag sędziego, mecz może zakończyć się podwójną dyskwalifikacją a wynikiem może być remis.

ZmianyZasady walk jeden na jednego nie zawsze są takie same. W NWA była na przykład zasada że twój przeciwnik nie może być wyrzucony ponad linami. W WCW obowiązywała zasada, że nie można było skakać z górnej liny na przeciwnika. Obydwa te czyny kończyły się dyskwalifikacjami.

WykonawcyWiększość profesjonalnych wrestlerów to mężczyźni. Kobiety są już długo we wrestlingu. Pierwszy mecz kobiet odbył się w tym samym czasie to mecz mężczyzn, później były one głównie managerami mężczyzn.

Obiegowa natura wrestlingu zoobowiązuje federacje do wypłacania dużych wynagrodzeń. Przykładowo w WWE, aktualnie słabsi wrestlerzy otrzymują 90 tysięcy dolarów wynagrodzenia, a wielkie gwiazdy nawet 900 tysięcy i więcej.

FederacjeOrganizacje których harmonogram zobowiązuje do produkcji profesjonalnego wrestlingu znane są jako wrestlingowe promocje/federacje. Aktualnie głównymi federacjami w USA są WWE i TNA i Meksykańskie promocje lucha libre Consejo Mundial de Lucha Libre i Asistencia Asesoria y Administración. Z tych wszystkich największą jest WWE. Jest też bardzo wiele małych, regionalnych federacji niezależnych "indy". Wiele z nich należy do oficjalnych terytoriów NWA. Inne główne niezależne federacje to Ring Of Honor, Combat Zone Wrestling czy Pro Wrestling Guerrilla.

Są też federacje w innych krajach jak na przykład w Europie, Japonii, Puerto Rico, Hawaje i reszcie Karaibów.

dodane przez Marcin N (Brejver) w dniu: 07-12-2008 11:22:50

Udostępnij

Komentarze (11)

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Przydatny tekst w szczególności dla początkujących fanów.

napisane przez Shadow w dniu : 07-12-2008

Jezeli ktos zaczyna dopiero przygode z wrestlingiem to napewno mu sie przyda.

napisane przez Second w dniu : 07-12-2008

każdy nieuświadomiony człowiek który widzi we wrestlingu jedynie udawane mordobicie
powinien to przeczytać :grin:

napisane przez Cezet w dniu : 07-12-2008

Bardzo przydatne dla ludzi którzy zaczeli historie z wrestlingiem :D

[ Dodano: 2009-03-15, 19:34 ]
Jedno co mnie rozbawiło to na lekcji histori pani mówiła o Igrzyskach olimpijskich w starożytności i mówiła że to bardzo bolało oczywiście nie mówiła o tych na ringu i nic do niej nie miałem jednak w pewnym czasie mój kolega z klasy jej przerwał i powiedział że najbardziej Bolesnym sportem jest wrestling ponieważ zawodnicy tam walczą i w prawie każdym pojedynku umierają.To mnie rozbawiło:pWięc mu przerwałem i się nie zgodziłem z nim:p

napisane przez David12 w dniu : 15-03-2009

Brejver kawał dobrej roboty. Mi też wydaję się, że każdy człowiek rozpoczynający swą przygodę z Wrestlingiem powinien ten artykuł przeczytać. U mnie w klasie jest tak samo wszyscy mówią, że John Cena jest najlepszy bo każdego potrafi pobić. Jednak ja się nie wtrącam, ponieważ nie chce im tłumaczyć i tak nie da im to do myślenia.

napisane przez Longer w dniu : 15-03-2009

Osoby które zaczynają przygodę z wrestlingiem napewno powinni prezczytać ten artykuł

napisane przez lepek w dniu : 15-03-2009

Bardzo fajnie napisane. Najlepiej żeby poczytali to młodzi fani wrestlingu, ale Ci starsi też mogą poczytać :P.

napisane przez StuPH w dniu : 15-03-2009

Do autora:
Widząc temat artykułu pomyślałem : 'facet wziął na warsztat taki temat, pewnie ma duża wiedzę i napisał coś co jest warte 'rzucenia okiem'.
Otwierając artykuł spodziewałem się jakiejś prostej i jednocześnie wyszukanej definicji wspartej kilkoma ciekawostkami i sądziłem że tak będzie, jednak po przeczytaniu strasznie się rozczarowałem.
Chociaż nie mam w zwyczaju krytykować prawcy drugiej osoby, to jednak w tym przypadku nie omieszkam tego zrobić. Wprawdzie w tworzeniu tego tekstu przyświecał ci szczytny cel ,bo zapewne kierowałeś go do grona młodszych fanów wrestlingu którzy dopiero co zaczynają przygodę z tym 'sportem'.
Piękna idea i ambitny temat 'Co to jest wrestling?' zostały tutaj 'zabite'. Temat w żaden sposób nie odnosi się do tego co zostało przez Ciebie napisane, bo przecież zadałeś pytanie i na nie odpowiedziałeś.
Pierszy akapit wprawdzie, stara się nawiązywać do tematu przewodniego jednak jest pisany tak zawile że jego czytanie wcale do przyjemnych nie należy i 12-latkowi który od miesiąca ogląda wrestling na polskim kanale sportowym nie odpowie na pytanie 'Co to jest wrestling?'. Tekst jest za słaby dla fana z dłuższym stażem i za trudny dla laika którzy nie będzie w stanie tego 'ogarnąć' nawet po przeczytaniu słowniczka podstawowych zwrotów.
Cały arykuł zawiera zdania wyrwane z kontekstu innych tekstów o tej tematyce tworząc 'coś' rodzju zlepku złotych myśli, wygląda to w ten sposób jakby kilku ludzi starało się Tobie przekazać wszystko co na temat wie przekrzykując sibie nawzajem a Ty natomiast nie notujesz to w takiej formie jakiej usłyszałes.
Nie chcę cię w żaden sposób urazić , nie miej mnie za jakiegoś przemądrzałego typa który się czepia, ale artykuł jest bardzo słaby.

napisane przez Andrew w dniu : 18-03-2009

Sprawa wygląda tak, że na pytanie co to jest wrestling można odpowiedzieć albo jednym zdaniem (coś w rodzaju: Jest to rozrywka mająca na celu... bla bla bla.) albo wypracowaniem na 20 stron (z uwzględnieniem wszystkich zasad, jakiś wątków historycznych, najważniejszych informacji) :). Ale po co aż tak się rozpisywać?

Ten tekst to jest jedna pigułka podstawowych zasad skierowana dla osób chcących się zagłębić w wrestling a nie jakiś artykuł mający do niego zachęcić. Zachęcić do wrestlingu ma chociażby film "The Wrestler" albo WWE na Eurosporcie. To jest jak już wspomniałem krótki zbiór wszystkich najważniejszych informacji dla chcących :)


Cytat: andrew199

Tekst jest za słaby dla fana z dłuższym stażem i za trudny dla laika którzy nie będzie w stanie tego 'ogarnąć' nawet po przeczytaniu słowniczka podstawowych zwrotów.

Dla fana z dłuższym stażem jest w ogóle nie potrzebny. A dla laika ma tylko przybliżyć podstawowe zasady :)

napisane przez Brejver w dniu : 18-03-2009


Cytat: Brejver

po co aż tak się rozpisywać?

Jak to po co, skoro już zajmujesz się tym tematem rób to w miarę składnie tak żeby zachęcić potencjalnego czytelnika do przeczytania tego co napisałeś.


Cytat: Brejver
Ten tekst to jest jedna pigułka podstawowych zasad skierowana dla osób chcących się zagłębić w wrestling

Więc dlaczego artykuł nosi nazwę " Co to jest wrestling ?" a nie np. "Wrestling w pigułce by Brejver"


Cytat: Brejver
Dla fana z dłuższym stażem jest w ogóle nie potrzebny.

Gdybyś podszedł do tego zagadnienia mniej lekceważąco mógł by być dla niego przyjemny również dla niego.


Cytat: Brejver
Jest to rozrywka mająca na celu... bla bla bla

Jeśli początek artykułu wyglądał by tak i napisałbyś do tego wypracowanie na 20 stron to nie pisałbym tego tekstu.
Attitude to forum z bogatą tradycją i dzięki tobie mogłoby być tak dalej, mały mark czytając twoją pracę podrapałby się w głowę i próbował sobie odpowiedzieć na pytanie które go nurtuje "czy Misterio jest najsilniejszy czy po prostu ma tak ustawione wyniki walk ?". Gdybyś bardziej go uświadomił robiąc lepszy artykuł, nie było by więcej takich bredni na forum a jeśli już to o wiele mniej.

napisane przez Andrew w dniu : 18-03-2009


Cytat: andrew199

Gdybyś podszedł do tego zagadnienia mniej lekceważąco mógł by być dla niego przyjemny również dla niego.

NIe wiem co tu lekceważącego :) Artykuł ma przedstawiać wszystko w pigułce. Osobiście uważam, iż laika bardziej zachęci do czytania tekst mniejszy objętościowo niż wrestlingowi "Krzyżacy" :) Ogólna opinia o społeczeństwie internetowym jest taka, że nie chce nam się pisać jak i równiż czytać. Jeśli natomiast Ty masz chęci do czytania długich tekstów to naprawdę można się cieszyć z tego ale niestety jesteś w zdecydowanej mniejszości :)


Cytat: andrew199
Gdybyś bardziej go uświadomił robiąc lepszy artykuł, nie było by więcej takich bredni na forum a jeśli już to o wiele mniej.

W takim razie ja zapraszam Ciebie do napisania własnego tekstu "Co to jest wrestling?" w dłuższej formie :) Jeżeli napiszesz takowy (i będzie dobry, wyczerpujący itp itd) to oddam Ci pokłon i zmienie nazwę tego tekstu na zaproponowaną przez Ciebie "Wrestling w pigułce".

Rozumiem, że Ci się nie podoba ale tekst jest dopasowany co do większości userów nowoprzybywających na attitude. I właśnie do nich jest skierowana ta pigułeczka :)

P.S.
Broń boże nie myślcie, że się kłócę czy coś :) Tłumaczę tylko główne założenia tegoż tekstu :)

napisane przez Brejver w dniu : 18-03-2009

Partner

Program do sprawdzania plagiatu tekstu

Sondy

Która walka z Wrestlemanii 34 najbardziej ciebie interesuje? Brock Lesnar (c) vs. Roman Reigns
AJ Styles (c) vs. Shinsuke Nakamura
The Miz (c) vs. Seth Rollins vs. Finn Bálor
Randy Orton (c) vs. Bobby Roode vs. Jinder Mahal vs. Rusev
Alexa Bliss (c) vs. Nia Jax
Charlotte Flair (c) vs. Asuka
Cesaro and Sheamus (c) vs. Braun Strowman and ???
WWE SmackDown Tag Team Championship Match
Cedric Alexander vs. Mustafa Ali
Angle & Rousey vs. Triple H & Stephanie McMahon
WrestleMania Women's Battle Royal
André the Giant Memorial Battle Royal
Daniel Bryan & Shane McMahon vs. Kevin Owens & Sami Zayn
John Cena vs. Undertaker

Komentarze i wyniki

Kontakt

Poznaj redakcję portalu.

Napisz do nas: redakcja@attitude.pl

Twitter

Reklamy